SPORTURI  »  ALTELE  »  MOTOGP / MARELE PREMIU AL JAPONIEI

VIDEO MotoGP în era Marquez » Marc e campion mondial cu 3 etape înainte de finalul sezonului!

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 octombrie 2018 08:52

Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Japoniei pe circuitul Motegi Twin Ring și și-a adjudecat titlul de campion mondial cu 3 etape înainte de finalul sezonului. Podiumul a fost completat de Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) și Alex Rins (Team Ecstar Suzuki).

Spaniolul de la Repsol Honda, a plecat de pe a 6-a poziție a grilei și a avut în pole-man-ul Andrea Dovizioso, de la Ducati, un adversar pe măsură până aproape de final. Italianul, care a condus o bună parte din cursă, a fost depășit de spaniol cu 4 tururi înainte de final. A încercat să forțeze și să revină în fruntea cursei, dar nu a mai reușit, iar cu două tururi înainte de finiș, în virajul 10, a trântit motocicleta.

25 de ani și 251 de zileare Marc Marquez. Este cel mai tânăr pilot care câștigă 7 titluri (5 în MotoGP), l-a depășit pe Valentino Rossi, care reușise asta la 26 de ani

CLASAMENT MARELE PREMIU AL JAPONIEI

clasament japonia

Marquez continuă să scrie istorie și e acum într-o companie selectă, a celor care au 5 titluri la clasa regină: e pe locul 3 după Valentino Rossi (7 titluri mondiale) și Giacomo Agostini (8 titluri mondiale)

"Am făcut ca în Thailanda, nu am vrut să aștept până la ultimul tur pentru că știam ce pot. Îmi pare rău pentru Dovi, merita să fie pe podium" Marc Marquez