SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATELE EUROPENE

O finală pe prea puternică » Ștafeta feminină a României 4x400 s-a clasat pe poziția a șaptea

Bianca Răzor

Articol de - Publicat luni, 13 august 2018 10:32

Andrea Miklos, Cristina Bălan, Sanda Belgyan și Bianca Răzor au evoluat sâmbătă seară în evenimentul care a încheiat seara la Berlin.

România a concurat alături de ștafete din Polonia, Franța, Marea Britanie, Belgia, Italia, Germania și Slovacia. Româncele au încheiat cursa cu un timp de 3:32,15 și pe poziția a șaptea, depășindu-le doar pe slovace. Medaliile au fost cucerite de Polonia (3:26,59), Franța (3:27,17) și Marea Bitanie (3:27,40).

Duminică, în proba de maraton feminin, care s-a desfășurat pe stărzile din Berlin, Paula Todoran s-a clasat pe poziția 42 din 46 de sportive care au reușit să ajungă la final. Românca a alergat cei 42,195 km în 2h47:58. Pe podium au urcat Volha Mazuronak din Belarus (2h 26:22), Clemence Calvin din Franța (2h26:28) și Eva Vrabcova-Nyvltova din Cehia (2h26:31). România a participat la Campionatele Europene de la Berlin cu 36 de sportivi, iar cel mai aproape de podium a fost Elena Panțuroiu, care a ocupat poziția a patra la triplusalt.