SPORTURI  »  ATLETISM  »  MARATON

Unei maratoniste i-a fost retrasă medalia pentru că a ascultat muzică în timpul cursei

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 octombrie 2009 00:00

O atletă din Statele Unite care a câştigat un maraton din Wisconsin a rămas fără medalia de aur, după ce organizatorii au decis să o descalifice pentru că a fost surprinsă folosind un iPod în timpul competiţiei, lucru care e interzis, informează presa nord-americană.

Jennifer Goebel, în vârstă de 27 de ani, a terminat cursa pe locul secund, dar a profitat de faptul că prima clasată a fost descalificată, pentru că a luat o sticlă de apă în afara zonelor în care băutul este permis, şi a câştigat medalia de aur. Totuşi, în posesia organizatorilor a ajuns o poză în care sportiva americană era surprinsă ascultând muzică la un iPod. Ea a fost descalificată după ce a recunoscut că în timpul cursei, pentru o anumită perioadă de timp, a folosit acel dispozitiv.

"Dacă m-au descalificat pe mine ar trebui să facă la fel cu toţi cei care au avut astfel de dispozitive. E ridicol ce au făcut. Eu m-am dus acolo să mă distrez şi, dacă vor, pot să dau înapoi premiul în bani, care a fost de circa 500 de dolari. Când obosesc, muzica ajută. Iiau un iPod după mine mereu, chiar dacă îl folosesc sau nu", a spus Goebel, care s-a arătat surprinsă de declaraţiile altor sportivi, care au afirmat că atleta "a trişat" folosind acel dispozitiv.

Organizatorii competiţiilor atletice consideră că muzica ajută la efort şi tocmai de aceea este interzisă în timpul curselor profesioniste.

În urma acestor evenimente, sportiva Cantiz Corina, care a terminat pe locul 3, a urcat până pe primul loc şi a fost declarată câştigătoarea cursei. Cantiz are 42 de ani şi a mai câştigat acest maraton în 2007 şi 2008.

Sursa: NewsIn