SPORTURI  »  AUTO  »  MOTOGP

Marc Marquez este cel mai tînăr cîştigător de etapă în MotoGP

Marc Marquez, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 22 aprilie 2013 00:00 / Actualizat luni, 22 aprilie 2013 10:59

Pilotul spaniol Marc Marquez (Repsol Honda) a cîştigat Marele Premiu al Americii, devenind astfel cel mai tînăr pilot din istorie care se impune într-o etapă MotoGP

În vîrstă de 20 de ani şi 63 de zile, Marc Marquez a cîştigat cursa din Texas în faţa lui Dani Pedrosa şi Jorge Lorenzo. Performanţa lui Marquez o întrece pe cea a americanului Freddie Spencer, cel care avea 20 de ani şi 196 de zile atunci cînd s-a impus în Marele Premiu al Belgiei, în 1982.

În doar cea de-a doua sa cursă în clasa MotoGP, Marquez a plecat din pole-position în Texas, dar a fost rapid depăşit de Dani Pedrosa. Marquez a revenit în cea de-a 13-a tură de circuit şi nu a mai pierdut conducerea pînă la finalul celor 21. Victoria l-a adus pe Marc Marquez la egalitate cu Jorge Lorenzo, în fruntea clasamentului, ambii avînd 41 de puncte, spaniolul obţinînd un podium la debut.

"E incredibil", a declarat Marquez pentru BBC. "O victorie în MotoGP este un vis devenit realitate. Trebuie să mulţumesc tuturor celor care m-au ajutat", a explicat Marquez, foarte entuziasmat.