SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 1

Vettel s-a impus în Marele Premiu al statului Bahrain » Hamilton, implicat într-un incident cu Ricciardo

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat luni, 17 aprilie 2017 09:20

Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu din Bahrain, bifând a doua victorie din acest sezon după cea din Australia. Lewis Hamilton și Valtteri Bottas au completat podiumul, finlandezul cedând poziția secundă în favoarea colegului său de la Mercedes.

Cursa de la Sakhir a început cu un pilot lipsă după ce monopostul McLaren al lui Stoffel Vandoorne a cedat. Până la final, alți 6 piloți au abandonat, Fernando Alonso ieșind la boxe în penultimul tur al cursei.

Profitând de intrarea safety car-ului după ciocnirea dintre Sainz Jr. și Lance Stroll, piloții au dat năvală pentru schimb de cauciucuri supersoft. Hamilton a încercat să-l întârzie pe Daniel Ricciardo, aflat în spatele său, pentru a nu pierde timp la boxe în condițiile în care Bottas era deja la schimb de pneuri. Britanicul a fost penalizat cu 5 secunde, acestea costându-l ulterior prima poziție.

Colegul lui Vettel de la Ferrari, Kimi Raikkonen, a terminat pe 4, fiind urmat de Ricciardo, Massa și Perez, care a urcat 11 locuri față de poziția de start. În zona punctelor au mai terminat Grosjean, Hülkenberg și Esteban Occon.

În urma victoriei din Bahrain, Vettel se menține pe primul loc în clasamentul general cu 68 de puncte, fiind urmat de Hamilton (61 p) și Valtteri Bottas (38 p). Ferrari este lider la constructori cu 102 puncte, podiumul fiind completat de Mercedes (99 p) și Red Bull (47 p).

Formula 1 revine peste două săptămâni, între 28-30 aprilie, la Marele Premiu de la Soci, Rusia.