SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA

Campionii au debutat cu dreptul în play-off

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 aprilie 2008 00:00

Campionii de la San Antonio Spurs conduc cu 1-0 în meciul din play-off cu Phoenix Suns după ce s-au impus cu 117-115 în meciul din AT&T Center.

Spurs au revenit de la 40-48 la pauză şi au avut nevoie de două reprize de prelungiri şi o evoluţie excelentă a lui Tim Duncan, 40 de puncte, 15 recuperări şi cinci pase decisive, pentru a-şi adjudeca victoria.

S-au mai remarcat Tony Parker, 26 de puncte şi cinci pase decisive, Manu Ginobili, 24 de puncte şi cinci pase decisive, Steve Nash, 25 de puncte şi 13 pase decisive, şi Amare Stoudamire, 33 de puncte şi şapte recuperări.

Cleveland Cavaliers s-a impus cu 93-86 în meciul cu Washington Wizards după ce LeBron James a reuşit 32 de puncte şi şase recuperări.

În meciul din Cleveland s-au mai remarcat Zydrunas Ilgauskas, 22 de puncte şi 11 recuperări, Gilbert Arenas, 24 de puncte, şi Antawn Jamison, 23 de puncte şi 19 recuperări.

Dallas Mavericks a cedat surprinzător cu 92-104 la New Orleans Hornets în ciuda evoluţiei foarte bune a lui Dirk Nowitzki, 31 de puncte şi 10 recuperări.

Atacul celor de la Hornets a fost condus de cel mai bun jucător de pe teren, Chris Paul, 35 de puncte şi 10 pase decisive.

Houston Rockets, în continuare fără Yao Ming, a cedat cu 82-93 în meciul de acasă cu Utah Jazz, cei mai buni jucători de pe teren fiind Tracy McGrady, de la învinşi, 20 de puncte, şase recuperări şi şapte pase decisive, şi Carlos Boozer, de la învingători, 20 de puncte şi 16 recuperări.