SPORTURI  »  BASCHET  »  ECHIPA NAŢIONALĂ

Naţionala feminină de baschet a cîştigat partidele de verificare disputate împotriva Germaniei

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 august 2010 00:00

Naţionala de baschet feminin a României a învins reprezentativa similară a Germaniei, scor 86-80 (36-42), în cel de-al doilea meci amical, în pregătirea celor oficiale din preliminariile CE din 2011.

Tricolorele au dominat debutul partidei, dar nu au făcut faţă ritmului impus de Germania în sfertul secund, fiind conduse pînă spre finalul sfertului trei, cînd au reuşit să revină pe tabelă, 53-52. Finalul a aparţinut echipei antrenate de George Mandache (76-66), care s-a impus, cu 86-80. Principala marcatoare din tabăra tricoloră a fost Florina Paşcalău, cu 22 de puncte.

Joi, în prima partidă de verificare cu Germania, România s-a impus, cu scorul de 88-85 (43-41). Ca şi la primul meci amical, şi vineri tabela de scor de la Arena de Baschet a avut probleme tehnice, meciul fiind întrerupt după pauza mare, la scorul 39-46.

La doar opt zile după jucarea meciurilor cu Germania, tricolorele vor debuta în preliminariile CE din 2011 (Polonia), având programate disputele cu Letonia (14 august, la Bucureşti, ora 17.00), cu Serbia (17 august, deplasare), cu Israel (20 august, Târgovişte), din nou cu Letonia (23 august, deplasare), cu Serbia (26 august, Târgovişte) şi cu Israel (29 august, deplasare).

Playtech: BOMBĂ! Anamaria Prodan a spus ADEVĂRUL! Prima reacție despre divorțul de Reghecampf