SPORTURI  »  BASCHET  »  PLAY-OFF / CSU SIBIU-CSM PLOIEŞTI 78-75 (SCOR GENERAL 2-0)

Se vede finala

Articol de GSP - Publicat luni, 04 mai 2009 00:00

Campioana en titre CSM Ploieşti a pierdut şi a doua partidă din semifinale în faţa celor de la CSU Sibiu

Sibienii au început partida de ieri cu CSM Ploieşti cu un dublu avantaj. Deţineau victoria primului meci şi jucau pe teren propriu. Primele minute au fost ca un meci de şah, în care fiecare dintre echipe a încercat să citească tactica adversarilor. Sibienii au condus ostilităţile pînă la 9-3, moment în care oaspeţii au început să replice. Avînd în Cepulis aruncătorul perfect, campioana a speculat la maximum marcajul aproximativ al lui Kabengele şi a marcat coş după coş. Ineficienţi în faţa panourilor adverse, sibienii n-au făcut nici o apărare grozavă şi după 10 minute tabela a indicat 33-20 pentru CSU Ploieşti.

Trezirea
Debutul sfertului secund n-a fost nici el prea grozav pentru sibieni, care au ajuns să fie conduşi cu 48-38. Întorşi de la cabine într-un adevărat vacarm creat de fanii care au continuat să viseze într-o nouă finală după zece ani de pauză, jucătorii lui Schomers au început cursa de urmărire. Încep însă să cucerească teren abia în ultimul "sfert". Defensiva condusă exemplar de Johnson a funcţionat perfect şi sibienii au dat semne că pot reveni în joc. S-au apropiat la 5 puncte, apoi la 3, printr-o reuşită a lui Harrison, dar diferenţa a crescut din nou la 6 puncte după o  reuşită a lui Căruţaşu. Calotă a revenit, a marcat de la 3 puncte şi sala s-a ridicat în picioare. Harrison şi-a adus echipa în avantaj, 74-73. Final? De coşmar! Sibienii au marcat tot, iar în apărare au făcut senzaţie şi s-au apărat cu eforturi supraomeneşti în faţa lui Grifith şi a lui Cepulis. Sibiul a obţinut o victorie de senzaţie, iar campionii, dacă mai pierd un meci (se joacă în sistemul "cel mai bun din 5"), vor rata finala pentru prima dată în şase ani.

În a doua semifinală, CS Otopeni a învins acasă pe Elba Timişoara, scorul general fiind 1-1. Jocul 3 este programat pe 7 mai.

"Sînt bucuros pentru victoriile obţinute, dar există încă şanse reale ca Ploieştiul să se califice în finală dacă nu vom face un joc bun"