SPORTURI  »  BASCHET  »  BASCHET

Victorii clare pentru Spania, Letonia și Rusia în optimile EuroBasket: Cum arată tabloul sferturilor de finală

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 11 septembrie 2017 11:46

Tabloul sferturilor de finală de la Campionatul European de baschet a fost stabilit, după ce în cursul zilei de duminică s-au disputat și ultimele patru partide din „optimi”.

În primul joc al zilei, Letonia, condusă de sub panou de imperialul Kristoph Porzingis, vedeta celor de la New York Knicks, a spulberat reprezentativa Muntenegrului, pe care a învins-o la o diferență de 32 de puncte, scor 100-68.

Serbia și-a respectat la rândul ei statul de favorită în fața Ungariei, de care a trecut cu scorul de 86-78, fiind ajutată în primul rând de Bogdanovici și Kuzmici, autori a câte 17 puncte, cel din urmă reușind chiar un „double-double”, după ce a bifat și 10 recuperări.

Principala favorită la câștigarea EuroBasket, Spania, nu a avut nicio emoție în fața Turciei, în ciuda faptului că jucătorii din „Țara Semilunei” au câștigat două sferturi. Scorul final a fost categoric (73-56), iar frații Gasol și compania avansează în sferturi, acolo unde îi așteaptă Germania.

În ultimul meci al zilei, am avut parte de singura „semi-surpriză”. Rusia a trecut de Croația cu scorul de 101-78, după ce s-a dezlănțuit în a doua parte a jocului. Aleksei Șved a reușit nu mai puțin de 27 de puncte și 12 pase decisive.

Tabloul complet al sferturilor de finală:

Germania - Spania
Slovenia - Letonia
Grecia - Rusia
Italia - Serbia

Faza sferturilor va debuta marți, cu duelurile Germania-Spania și Slovenia-Letonia.