SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA

VIDEO Mavericks a egalat scorul în finala NBA, cu un coş marcat în ultimele secunde

Nowitzki a fost iarăşi cel mai bun om al texanilor

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 iunie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 03 iunie 2011 15:24

Dallas Mavericks a bătut aseară, scor 95-93, pe Miami Heat şi a egalat la 1 scorul finalei NBA.

Cu toate că a fost condusă cu 15 puncte, cu şapte minute înainte de sfârşitul meciului 2 al finalei NBA, Dallas s-a impus cu 95-93 pe terenul lui Miami.

Cu neamţul Dirk Nowitzki în frunte, ofensiva lui Dallas a mers mult mai bine în această a doua partidă, însă Dwyane Wade & Co. au jucat de parcă finala ar avea numai trei acte, iar cu puţin peste 7 minute înainte de final, Miami avea un avans de 15 puncte.

A fost momentul deşteptării pentru texani, care au reuşit nu mai puţin de 22 de puncte pînă la finalul meciului, în timp ce LeBron James şi comapania nu au mai reuşit decît 5 puncte. Era 93-93 cu 24 de secunde înainte de final, iar Nowitzki a luat problema pe cont propriu. Texanii au ţinut de minge, iar cu patru secunde înaite de final, neamţul a înscris de sub inel.

"Ne-am spus că nu ne putem lăsa bătuţi în asemenea hal", a declarat la finalul meciului Jason Terry, marcator a 8 puncte în ultimele minute.

Meciul numărul 3 al acestei finalei disputate după sistemul "cel mai bun din şapte" are loc duminică la Dallas şi poate fi urmărit în direct pe Dolce Sport de la ora 3:00.