SPORTURI  »  BOX  »  CE DE BOX U22

PERFORMANȚĂ DE EXCEPȚIE Robert Jitaru și-a păstrat titlul de campion european

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 aprilie 2018 18:33

Robert Jitaru (22 de ani) a câștigat titlul de campion european U22, trecând la puncte de azerul Tayfur Aliev.

Sala Sporturilor din Târgu Jiu a fost un vulcan în timpul finalei categoriei 56 de kg. Robert Jitaru a controlat autoritar partida, și-a pus în valoare întreg repertoriul de lovituri și a câștigat la puncte, după o decizie unanimă a arbitrilor.

Sportivul legitimat la CSA Steaua și-a păstrat titlul de campion european dobândit în 2017, la Brăila.

Delegația României a obținut o medalie de aur, două de argint, prin Cristina Cosma și Alina Gabriela Ene, și una de bronz, prin Alberto Bira.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”