SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANȚEI 2018

TURUL FRANȚEI. Slovenul zburător! Primoz Roglic câștigă ultima etapă de munte din Turul Franței și îl dă jos pe Froome de pe podium

Primoz Roglic, foto: reuters

Articol de - Publicat vineri, 27 iulie 2018 15:08

Slovenul Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), fost săritor cu schiurile, l-a dat jos de pe podium pe Chris Froome, după o coborâre fulgerătoare de pe Col d'Aubisque! Britanicul Geraint Thomas (Sky) rămâne tricou galben, cu două etape înainte de sosirea la Paris.

Col d'Aspin, Col du Tourmalet, Col d'Aubisque. A fost paradă de cățărări legendare în ultima etapă de munte din Turul Franței, însă capătul celor 200.5 km dintre Lourdes și Laruns a fost o coborâre de 20 de kilometri, ceea a luat puțin din strălucire. O nouă evadare mamut, de 18 rutieri, s-a format încă din primele 30 de borne, fiind condusă de Julian Alaphilippe, Warren Barguil și Bauke Mollema, dar avantajul nu a prins niciodată consistența necesară pentru ca acțiunea să aibă cu adevărat succes.

De data asta, lucrurile interesante s-au mutat în grupul favoriților, acolo unde Romain Bardet, Mikel Landa și Ilknur Zakarin, rutieri clasați după Top 5 la general, s-au desprins pe Tourmalet, cu 100 de kilometri înainte de final. Au pescuit crema evadării și au zburat către Aubisque, cu aproximativ 3 minute avans, moment în care locurile 2-3 din clasamentul general erau amenințate de Landa.

În spate, o superescadrilă de urmărire a fost organizată rapid. LottoNL-Jumbo și Sky și-au dat mâna și au început să erodeze din ecart. Pe Col d'Aubisque, cu 4-5 kilometri înainte de final, mai multe atacuri intermitente ale lui Tom Dumoulin și Primoz Roglic au dus la prinderea evadaților și la decuplarea definitivă a lui Nairo Quintana, columbianul care a ieșit definitiv din lupta pentru podium, după ce a pierdut mai mult de 7 minute la general.

Roglic a lansat un atac devastator pe coborâre, cu 7 km înainte de final, și, în ciuda urmăririi furioase purtate de Dumoulin și Froome, care s-a văzut izgonit de pe podium, slovenul în vârstă de 28 de ani a reușit să câștige a 3-a sa etapă într-un Mare Tur și să urce pe 3 la general!