SPORTURI  »  FORMULA 1  »  ACCIDENT

Lewis Hamilton, victorie la Bahrain, într-un Mare Premiu marcat de un incident grav: mașina lui Romain Grosjean a luat foc

FORMULA 1. Bolidul Haas F1 pilotat de Romain Grosjean (34 de ani) a luat foc în ultima cursă de Formula 1 a sezonului, Marele Premiu din Bahrain. +39   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2020 16:33 / Actualizat duminica, 29 noiembrie 2020 21:36

Lewis Hamilton (35 de ani) a câștigat Marele Premiu din Bahrain, penultima cursă a sezonului de Formula 1. Întrecerea a fost marcată de accidentul teribil al lui Romain Grosjean (34 de ani). Mașina acestuia a explodat la impact, pe circuit. Pilotul Haas Team a ieșit pe propriile-i picioare din monopostul avariat total și a ajuns la spital cu câteva coaste fracturate.

Lewis Hamilton este deja campion mondial, dar luptă cu recordurile. Pilotul britanic a pornit din pole position cursa din Bahrain, și-a apărat poziția și a câștigat a cursa cu numărul 11 din acest sezon. Podiumul a fost completat de Max Verstappen și Alexander Albon

Sergio Perez a avut un ghinion teribil. Cu doar două tururi de circuit rămase, mașina i-a luat foc. A încercat să forțeze și să treacă linia de sosire, dar motorul a cedat. Pilotul mexican ocupa în acel moment locul 3.

Romain Grosjean, accident teribil la Bahrain

Mașina lui Romain Grosjean a luat foc la impactul cu parapetul și a fost nevoie de intervenția ambulanței pentru a-i acorda pilotului primul ajutor. Cursa a fost întreruptă. Pilotul a reușit să iasă singur din incendiu, după ce bolidul s-a rupt pur și simplu în două părți. Din primele informații, Grosjean a ajuns la spital cu arsuri pe membre și câteva coaste fracturate.

+35 FOTO

Günther Steiner, oficialul celor de la Haas, a făcut precizări despre starea lui Romain Grosjean: „Romain este teafăr, nu vrea să fac mai multe comentarii din punct de vedere medical. Avea arsuri pe mâini și genunchi. Evident că tremura... Vream să le mulțumesc salavatorilor, s-au mișcat extrem de rapid. Toată lumea a făcut o treabă grozavă, a fost înfricoșător”.

Sunt recunoscător că Romain e în siguranță. Wow... riscul pe care ni-l asumăm nu e de glumă. Pentru cei care uită că ne putem viața în pericol la fiecare cursă, aveți acest exemplu. Le mulțumesc oamenilor care au reacționat imediat și care l-au scos pe Romain în siguranță

UPDATE 19:16 / Lewis Hamilton, triumf în Bahrain

Britanicul a obținut a 11-a victorie din acest sezon.

UPDATE 18:55 / Hamilton, aproape victorios

Cu 8 ture de circuit rămase, Lewis Hamilton are un avans de 25 de secunde față de Verstappen.

UPDATE 18:30 / Perez se apropie de Hamilton

Hamilton conduce cursa după 32 de tururi de circuit. Verstappen a reușit cel mai rapid tur și este acum la 5 secunde de campionatul mondial. Podiumul e completat de Sergio Perez.

UPDATE 18:12 / Lewis Hamilton a intrat la boxe

Lewis Hamilton a intrat la boxe în turul de circuit cu numărul 19. Campionul mondial a ieșit pe locul 3, după Verstappen și Perez. Ierarhia a fost refăcută rapid. Cei doi urmăritori au fost nevoiți să schimbe la rândul lor pneurile.

Hamilton și-a mărit avansul. Are 6 secunde față de Verstappen.

UPDATE 17:54 / Cursa a fost reluată

Mașina de siguranță a părăsit circuitul. Cursa este din nou reluată, de la turul cu numărul 8. Hamilton are o secundă avans față de Verstappen.

UPDATE 17:36 / Steag galben în cursa de Formula 1 de la Bahrain

Cursa reîncepe cu un tur de reacomodare a piloților. Hamilton este primul, urmat de Verstappen și Perez. Steagul galben a fost ridicat din nou. Lance Stroll a fost lovit din spate de Daniil Kvyat și s-a răsturnat. Bolidul este acum pe marginea pistei. Pilotul a fost scos și este în afara oricărui pericol.

UPDATE 17:27 / Accidentul lui Grosjean: Formula 1 se reia

Cursa va fi reluată la 17:35! Piloții au revenit în mașini și așteaptă startul.

UPDATE 17:10 / Cursa, întreruptă după accidentul lui Grosjean

Piloții așteaptă în acest momente informații, în timp ce Michael Masi, directorul Federației Internaționale de Automobilism, supraveghează tentativa de reparare a circuitului. Conform BBC, se încearcă înlocuirea barierei doborâte de Grosjean.