SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MARELE PREMIU AL TOSCANEI

MARELE PREMIU AL TOSCANEI. Lewis Hamilton, victoria 90 a carierei! A câștigat cea mai nebună cursă a sezonului

Lewis Hamilton a câștigat MP al Toscanei //foto:Guliver/GettyImages +10   FOTO
Lewis Hamilton a câștigat MP al Toscanei //foto:Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2020 16:33 / Actualizat duminica, 13 septembrie 2020 19:31

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiul al Toscanei, după o cursă nebună, oprită de două ori din cauza incidentelor.

Plecat primul din cursă, Hamilton a fost depășit imediat de colegul său, Valtteri Bottas. După câteva viraje, a fost nevoie de intervenția Saftey Car-ului, în urma incidentului dintre Max Verstappen și Pierre Gasly. Peste alte 9 tururi, cursa a fost oprită! La ieșirea Saftey Car-ului, mai mulți piloți s-au ciocnit în pluton.

A urmat o pauză de 15 minute și cursa a fost reluată, cu Bottas lider, dar Hamilton a învățat de la colegul său și l-a depășit imediat după start, preluând conducerea cursei. Britanicul a condus excelent și nu a putut fi ajuns de rivali.

Pe final, cursa a fost din nou oprită în turul 46, după ieșirea în decor a lui Lance Stroll. La reluare, Hamilton nu a mai putut fi depășit de Bottas și a obținut a 90-a victorie din carieră și a 6-a din sezon. A fost urmat de colegul Valtteri Bottas și de tailandezul Alexander Albon.

Desfășurarea MP al Toscanei

Turul 59. Final de cursă! Lewis Hamilton a câștigat MP al Toscanei! A fost urmat de Valtteri Bottas și Alexander Albon

Turul 57: Hamilton e în continuare lider, iar Bottas este la 1,6 secunde în spate, Finlandezul încearcă să se apropie, dar nu poate reduce diferența

Turul 53: Cu 6 tururi înainte de final Hamilton e lider, urmat de Valtteri Bottas și Alexander Albon

Turul 48: Valtteri Bottas urcă pe locul doi, după ce a trecut de Ricciardo

Turul 46: S-a reluat cursa! Piloții au plecat de pe grilă. Hamilton e lider, urmat de Daniel Ricciardo și Vallteri Bottas

Turul 46: Steag roșu! Cursa e din nou oprită. Mai sunt 13 tururi până la final

Turul 44: Din nou Saftey Car. Lance Stroll a ieșit în afara pistei. Pilotul Racing Point a pierdut controlul mașinii și a ieșit în decor

Turul 30: Hamilton a intrat la boxe și a ieșit tot pe primul loc!  Pe locul doi este colegul său de la Mercedes, Vallteri Bottas, iar pe trei este Daniel Ricciardo.

Turul 17: Hamilton e la conducerea cursei și s-a distanțat de pluton. E urmat de Bottas și Stroll

FOTO. Cele mai tari fotografii din MP al Toscanei

+6 FOTO

Turul 10: Plecat de pe doi la al doilea start, Hamilton l-a depășit pe Bottas și e din nou lider în cursă.

Turul 9: Se reia cursa. Între timp, mașina lui Ocon a fost retras din cursă. Mai sunt doar 13 piloți pe pistă

Cum arată grila acum: Bottas, Hamilton, Leclerc, Albon, Stroll, Ricciardo, Perez, Norris, Kkyat, Ocon, Russel, Raikkonen, Vettel, Grosjean
Turul 9: Cursa este oprită! Înainte ca Saftey Car-ul să iasă de pe circuit a avut loc un incident violent în care au fost implicați mai mulți piloți: Au abandonat Carlos Sainz, Lance Stroll, Nicholas Latifi și Antonio Giovinazzi!

Turul 2: După câteva tururi a fost nevoie de intervenția Saftey Car-ului, după ce Max Verstappen, pilotul Red Bull, și Pierre Gasly, pilotul Alpha Tauri, câștigătorul de la Monza, au abandonat.
Turul 1: A început cursa. Bottas a pornit foarte bine și l-a depășit pe colegul său Lewis Hamilton și a preluat conducerea cursei!

Grila de start:

7 pole-uria reușit Lewis Hamilton în acest sezon, ultimele patru consecutive, Spania, Belgia, Italia și Toscana

Seria continuă! Lewis Hamilton smulge pole-ul la Mugello cu doar 0,059 secunde în fața lui Bottas