SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM MASCULIN

CM DE GIMNASTICĂ // Marian Drăgulescu, locul 4 în finala de la sărituri la Campionatele Mondiale de la Stuttgart

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 octombrie 2019 09:37

Marian Drăgulescu, 38 de ani, a terminat pe locul 4 finala la sărituri de la Campionatele Mondiale de la Stuttgart. Sportivul român s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Drăgulescu a avut o primă săritură bună, pentru care a luat nota 14.966, dar la a doua a ezitat la aterizare, fiind notat cu 14.283. Astfel, sportivul român a avut o medie de 14.624.

Românul a fost depășit de rușii Nikita Nagorny (14.966) și Artur Dalaloyan (14.933) și de ucraineanul Igor Radivilov (14.749).

Marian Drăgulescu a debutat la o ediție a Campionatelor Mondiale în 1999, la Tianjin, iar în cei douăzeci de ani care au trecut de atunci a adunat zece medalii mondiale, dintre care opt de aur și două de argint. Ultima sa distincție la o întrecere planetară a venit în 2015, la Glasgow, când a urcat pe treapta a doua a podiumului la sărituri. Are în palmares la acest aparat patru titluri cucerite în 2001, 2005, 2006 și 2009.