SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CE DE GIMNASTICĂ

NESPERAT! Denisa Golgotă, ARGINT și BRONZ în câteva ore la Campionatele Europene de Gimnastică de la Glasgow

Articol de - Publicat duminica, 05 august 2018 17:19

Denisa Golgotă, gimnastă în vârstă de 16 ani, a cucerit astăzi bronzul în proba de sărituri și argintul în proba de sol la Campionatele Europene de la Glasgow.

Pe umerii Denisei Golgotă s-a așezat multă presiunea, ea fiind singura gimnastă din România calificată în finalele pe aparate. O junioară cu rezultate, ea a ajuns la Glasgow la prima competiție majoră la senioare.

În competiția de la sol a fost la un pas de medalia de aur. A condus competiția până la ultima evoluție, cea a franțuzoaicei Melanie de Jesus. Cea din urmă a reușit un punctaj de 13,766, față de  13,600 al româncei. Podiumul a fost completat de belgianca Axelle Klinckaert, cu 13,400.

A intrat a șasea în finala de la sărituri și a obținut pentru prima evoluție 14,500, iar pentru a doua 13,833. Cu o medie de 14,166, Denisa a urcat în acel moment al finalei pe poziția a doua, în spatele unguroaicei Devai Boglark, care avea o medie de 14,349. Până la finalul concursului, gimnasta tricoloră a mai fost depășită doar de rusoaica Agelina Melnikova care a avut o medie de 14,233. Denisa Golgotă urmează să concureze în această după-amiază și în finala de la sol.

Vezi și: Suntem în aer! Premieră negativă fără precedent în gimnastica românească: e pentru prima oară în 24 de ani când se întâmplă asta