SPORTURI  »  HANDBAL  »  OLTCHIM-BUDUCNOST PODGORICA 34-36

Buducnost cîştigă trofeul VINKO KANDJA

Radu Voina
Radu Voina

Articol de - Publicat sambata, 05 septembrie 2009 00:00

Oltchim a avut meciul in mina, dar nu a stiut sa profite de cele 7 goluri avantaj pe care le-a avut dupa primele 30 de minute.

În finala mică a turneului, Hypo Viena a învins cu 44-37 pe Krim Ljubljana şi a ocupat locul 3.

PAULA UNGUREANU a cistigat titlul de cel mai bun portar al turneului.

ARUNCĂRI DE LA 7 METRI

VADINEANU< GATZEL< MAIER, PUSCASU si NEAGU vor executa pentru Oltchim.

PUSCASU arunca prima In poarta lui Knezovici si RATEAZA!

Pentru Buducnost Jovanovici, inscrie, 1-0 Buducnost

Roxana GATZEL rateaza. Apara Knezovici.

Kindl pentru muntenegrence, gol, 2-0 Buducnost.

Vadineanu pentru Oltchim. Gol, 2-1 Buducnost

Knezevici fata in fata cu Tolnai. Gol, 3-1 Buducnost

Neagu pentru Oltchim. Gol, 3-2

Daca Radicevici marcheaza, Buducnost cistiga trofeul. Gol, 4-2 si Buducnost cistiga trofeul VINKO KANDJA

RAMONA MAIER a marcat de 10 ori. Neagu, Puscasu, Simkute si Vizitiu au marcat de cite 5 ori. Manea si Szucs cîte o data.

Meciul se termina 32-32. Urmeaza aruncarile de la 7 metri!

Oltchim a condus cu 22-15 la pauza, dar Buducnost a recuperat si a egalat cu 1 minut inainte de final.

Repriza a doua

Minutul 59: Vizitiu fortare in atac. Buducnost poate cistiga partida. Mai sint 30 de secunde. Apara Tolnai Si Oltchim are mingea. Meciul se termina 32-32.

Minutul 59: Knezevici marcheaza si Buducnost egaleaza, 32-32.

Minutul 58: Neagu din nou rateaza. Apara Barjaktarovici. Mai sint 2 minute.

Minutul 57: Mai sint 3 minute de joc. Oltchim conduce cu 32-31

Minutul 56: Pierd mingea vilcencele, dar Manea se apara excelent. Fault in atac la Kindl

Minutul 56: Neagu rateaza, Radicevici marcheaza si Buducnost se apropie la un singur gol, 32-31. Mai sint 4 minute de joc. Oltchim e in joc pasiv.

Minutul 55: Marcheaza Bulatovici, 32-30.

Minutul 54: GOL VIZITIU, 32-29, Oltchim tine adversarul la distanta. Mai sint 6 minute de joc

Minutul 53: Dokici marcheaza, Buducnost vine din nou la 2 goluri, scor 31-29. Neagu trimite in bara si Podgorica are sansa de a se apropia la un singur gol

Minutul 52: 7 metri Buducnost. gol Jovanovici, 31-28.

Minutul 51: contraatac Oltchim, gol RAMONA MAIER, 31-27. Zsiga Gyula cere time-out. Mai sint 9 minute si 15 secunde.

Minutul 50: Gol MAIER, si 30-27 pentru Oltchim.

Minutul 49: Radicevici marcheaza pe contraatac, 29-27. Pasi Gabi Szucs. Fortare in atac la Bulatovici, Oltchim are balonul. Mai sint 11 minute de joc! Vizitiu trimite in bara.

Minutul 47: Apara Tolnai, Oltchim e in atac. GOOL Gabi Szucs, 29-26!

Jocul Oltchimului s-a schimbat de cind in teren nu se mai afla SIMKUTE, accidentata in prima repriza

Minutul 46: Marcheaza Bulatovici si 28-26. Manea inscrie, dar arbitrii dicteaza fault in atac.

Minutul 46: Neagu este inlocuita cu Gabi Szucs.

Minutul 45: Marcheaza insa NEAGU, 28-25. Interul stinga a primit insa o lovitura in plex. Oltchim conduce cu 28-25.

Minutul 45: MarcheazaKindl, 27-25. Oana Manea e tinuta excelent pe semicerc de muntenegrence. La Oltchim nu pot evolua Lecusanu si Gilca, iar Elisei Ardean este menajata. Buducnost se apara excelent

Minutul 44: Rateaza Puscasu.

Minutul 44: In poarta a intrat Tolnai, dar Jovanovici marcheaza, 27-24.

Minutul 43: Smedescu primeste o minge in figura. 7 metri scos de Bulatovici si Buducnost are posibilitatea sa se apropie la doar 3 goluri dupa ce la pauza a fost 22-15!

Minutul 43: Jovanovici puncteaza insa repede, 27-23 .

Minutul 42: NEAGU mai inscrie o data de la distanta, 27-22.

Minutul 41: Djurovici, 26-22. Oltchim greseste mai mult ca in prima repriza.

Minutul 40: Jovanovici marcheaza din nou, 26-21.

Minutul 40: NEAGU, gol de la 11 metri, 26-20.

Minutul 39: Jovanovici, 25-20.

Minutul 39: MANEA marcheaza, 25-19 pentru Oltchim.

Minutul 38: Bulatovici marcheaza, 24-19.

Minutul 37: Smedescu apara, dar trimite un contraatac gresit.

Minutul 37: 7 metri scos de Manea, Eliminare 2 minute Miljanici. Executa MAIER si 24-18.

Minutul 36: 23-18 marcheaza Jovanovici.

Minutul 36: 7 metri Buducnost, 2 minute eliminare Vizitiu.

Minutul 36: Apara excelent Smedescu.

Minutul 35: Kindl puncteaza, 23-17. Pas gresit Meirosu, Buducnost are din nou atacul.

Minutul 33: Prima minge aparata de Mihaela Smedescu.

Minutul 33: Executa MAIER si marcheaza, 23-16.

Minutul 32: 7 metri scos de Puscasu, aflata intr-o forma deosebita.

Minutul 31: Miljanovici inscrie, 22-16. In apararea Oltchimului Bese face schimb cu Vizitiu. Antrenorul Radu Voina cere de pe banca viteza.

22-15 pentru Oltchim care a inceput cu Smedescu, Maier, Luca, Manea, Vizitiu, Meirosu si Puscasu.

Ungureanu, Puscasu, Neagu, Simkute, Maier, Vizitiu joc excelent in prima repriza. Incepe repriza a doua.

Meciul a început!

Oltchim e în teren cu Ungureanu, Puşcaşu, Simkute, Neagu, Luca, Manea şi Maier.

Buducnost are primul atac. Apără Paula Ungureanu.

Minutul 30: In ultimele secunde, VIZITIU mai marcheaza o data, 22-15 pentru Oltchim. Excelenta repriza a Oltchimului.

Ultimul minut de joc

Minutul 29: Gatzel i-a luat locul lui Simkute. Marcheaza VIZITIU, 21-15 pentru Oltchim.

Minutul 29: Knezevici marcheaza 20-15.

Minutul 28: 7 metri pentru Oltchim scos de Simkute, executa MAIER si 20-14 minutul 28. Regina Simkute a calcat insa strimb si se pare ca si-a luxat glezna dreapta

Minutul 27: 7 metri pentru Buducnost, eliminare de 2 minute pentru Manea. Paula Ungureanu insa apara aruncarea lui Knezevici. Excelent intre buturi portarul Oltchimului

Minutul 27: Marcheaza Knezevici, scor 19-14.

Minutul 25: NEAGU e odihnita si ea in aparare, schimbata de Meirosu.

Minutul 25: Vizitiu schimba permanent cu Luca in faza de aparare. Contraatac MAIER si Oltchim se distanteaza, 19-13.

Minutul 24: Apara Paula Ungureanu si Oltchim are din nou atacul. Mai sint 6 minute.

Minutul 23: PUSCASU marcheaza minutul 24, 18-13 pentru OLTCHIM.

Minutul 23: Eliminare 2 minute Mehmedovici pentru un fault la SIMKUTE.

Minutul 23: 7 metri pentru Buducnost, cartonas galben MEIROSU. Ungureanu a aparat 3 lovituri de la 7 metri în meciul cu Hypo jucat ieri şi unul azi, inscrie insa acum Jovanovici, 17-13

Minutul 22: VIZITIU un nou trasor de la distanta, 17-12

Minutul 22: Bulatovici marcheaza, 16-12.

Minutul 20: Paula Ungureanu incearca sa inscrie din poarta in poarta. Rateaza de putin

Minutul 20: SIMKUTE inscrie al 6-lea gol, 16-11.

Minutul 20: Jovanovici inscrie si ea, 15-11.

Minutul 19: NEAGU faza senzationala, depaseste trei adversare in dribling si marcheaza, 15-10.

Minutul 19: Jovanovici reduce din handicap, 14-10.

Minutul 18: A intrat si Adina Meirosu, puncteaza insa MAIER pe contraatac, 14-9 pentru Oltchim.

Minutul 17: VIZITIU marcheaza, 13-9 Oltchim.

Minutul 17: gol Dokici, 12-9 pentru Oltchim.

Minutul 16: In locul Stelutei Luca a intrat Patricia Vizitiu.

Minutul 16: 7 metri Oltchim scos excelent de MANEA. Executa MAIER si 12-8 minutul 16. Oltchim se desprinde la 4 goluri si Gyula Zsiga, antrenorul lui Buducnost cere time-out.

Minutul 15: 7 metri Buducnost, Radicevici executa, apara UNGUREANU.

Minutul 14: Marcheaza MAIER, 11-8.

Minutul 14: Reduce din diferenta Lidia Horvath, croata care a jucat la Rulmentul sezonul trecut.

Minutul 14: PUSCASU marcheaza al treilea gol consecutiv. Oltchim are 3 goluri avantaj, 10-7.

Minutul 12: Oana Manea este eliminata pentru 2 minute.

Minutul 12: Punctează însă PUSCAŞU şi Oltchim conduce cu 9-7. Prima desprindere la 2 goluri.

Minutul 11: Paula Ungureanu apara excelent, dar ratam contraatacul.

Minutul 11: Oltchim trece din nou in avantaj, marcheaza PUSCASU. Excelenta actiune creata de Neagu şi 8-7 pentru Oltchim.

Minutul 10: Egaleaza insa imediat PUSCASU, 7-7.

Minutul 10: Dokici marcheaza pentru Podgorica, 7-6.

Minutul 9: Egaleaza insa SIMKUTE. 6-6 în minutul 9 cu 5 goluri pentru SIMKUTE.

Maier ratează. Barjaktarovici apără foarte bine poarta muntenegrencelor.

Minutul 8: Bulatovici inscrie si Buducnost conduce cu 6-5.

Minutul 7: Oltchim a avut posibilitatea sa se desprinda, dar Neagu a trimis in bara.

Minutul 7: egaleaza Mehmedovici, 5-5.

Minutul 7: RECITAL SIMKUTE, 5-4. Al patrulea gol pentru Regina.

Minutul 7: Buducnost egaleaza inca o data prin Knezevici, 4-4.

Minutul 6: 4-3 aceeasi SIMKUTE.

Minutul 5: 3-3 Kindl egaleaza.

Minutul 5: Rateaza si Oana Manea, Buducnost are mingea.

Kind arunca la poarta, dar apara Ungureanu.

Regina are un excelent inceput de partida.

Minutul 4: 3-2 SIMKUTE.

Minutul 4: 2-2 egalează aceeaşi Knezevici.

7 metri Oltchim, acţiune individuală excelentă a ucrainencei Simkute: 2-1 MAIER înscrie din 7 metri.

Minutul 2: 1-1 egaleaza Knezevici.

Minutul 1:  Gol NEAGU!

Debutul partidei întîrzie, organizatorii premiind o serie de personalităţi care au contribuit la succesul clubului sloven de-a lungul timpului.