SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ DE HANDBAL MASCULIN

DINAMO - STEAUA // GALERIE FOTO "Câinii' și-au surclasat marea rivală în derby-ul Ligii Naționale de Handbal, iar campionatul s-a relansat!

Articol de - Publicat duminica, 11 martie 2018 19:18

Dinamo a trecut la pas de liderul Steaua, "alb-roșiii" încercând să salveze sezonul, 31-23. Potaissa Turda a ratat șansa de a trece pe primul loc.

După o serie de meciuri foarte slabe, între etapele 7 și 15, în care au pierdut nu mai puțin de 6 partide, din 9, Dinamo ajunsese pe locul 8 în clasament! "Câinii" s-au trezit însă și au început revenirea. A urmat o serie de 8 meciuri fără înfrângere, între care 6 victorii, și au urcat pe locul 3.

Perioada bună a "dulăilor" s-a adeverit și ieri în derbyul cu rivalii de la Steaua. "Militarii" au venit în Ștefan cel Mare în postura de lider, dar au terminat în genunchi întâlnirea. Iranienii "alb-roșiilor", portarul Saied Heidarirad, Sajad Esteki, Allahkaram Esteki și Seyedalireza Mousavi au făcut spectacol. Evoluții excelente și pentru Mocanu, francezul Descat sau rusul Komogorov.

După 17-12 la pauză, Dinamo s-a desprins la 9 goluri pe tabelă spre fericirea fanilor care au cântat pe toată durata partidei.

"Cred că am făcut cel mai bun meci al sezonului. Încercăm să termină sezonul regular pe locul 3 și apoi să ne batem pentru al treilea titlu consecutiv. Dinamo nu poate fi așa ușor dată la o parte", a declarat Marius Mocanu.

"Nu am contat în partida de azi. Ne-a lipsit tonusul, fizic am stat foarte prost. Cred că meciul de la Călărași, de joia trecută, unul foarte greu, și-a pus amprenta. Ne vom bate în continuare pentru a ne păstra primul loc. Nimeni nu se gândea la începutul sezonului că o să fim acolo", a spus antrenorul Stelei, Ovidiu Mihăilă.

Turda a pierdut și ea la Timișoara!

Potaissa Turda a ratat șansa de a trece în fața Stelei! Echipa lui Horațiu Gal a cedat și ea la Timișoara, fără drept de apel. Bănățenii au avut 6 goluri la pauză, 13-7, și au pus chiar 10 goluri diferență pe tabelă, în minutul 53: 25-15!

S-a terminat 28-21, succes care-i plasează pe timișoreni pe locul 4 în clasament, la egalitate cu Dinamo. Va fi o luptă încinsă în ultimele etape: Dobrogea Sud Constanța, CSM București, Poli Timișoara și Dinamo având toate șanse la locul 3!

Steaua și Potaissa vor avea un duel de la distanță la primul loc. Totul se va decide apoi în play-off, când se va juca după sistemul locul 1 cu 8, 2 cu 7, 3 cu 6 și 4 cu 5. Două meciuri din trei, două întâlniri pe terenul celei mai bine clasate.

7. Dunărea Călărași 23 12 3 8 564-563 39
8. Minaur Baia Mare 22 9 0 13 536-554 27