SPORTURI  »  HANDBAL  »  WISLA PLOCK - DINAMO

Dinamo, victorie mare și pe terenul lui Wisla Plock! Pas ferm pentru optimile Ligii Campionilor

Dinamo s-a impus pe terenul celor de la Wisla Plock cu 28-26, foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 01 decembrie 2022 21:49 / Actualizat joi, 01 decembrie 2022 21:55

Dinamo s-a impus pe terenul celor de la Wisla Plock cu 28-26, punând un pas ferm pentru calificarea în optimi de finală, acolo unde ajung echipele clasate între locurile 3 și 6!

Dinamo și Wisla Plock s-au reîntâlnit în Polonia după ce, săptămâna trecută, campioana României se impusese pe teren propriu cu 32-27. Susținuți din tribune de un public frenetic, polonezii nu au reușit să profite de acest avantaj. Echipa antrenată de Xavi Pascual a avut un început bun de partidă grație evoluției lui Khalifa Ghedbane, el salvând în primele minute patru din cele cinci aruncări care au venit spre poarta sa.

După șapte minute conducea cu 3-1, Michal Daszek reușind să străpungă zidul dinamovist din apărare.

Însă polonezilor nu le-a mers prea bine atacul, în timp de partea cealaltă pentru echipa din România a mers relația jucătorilor de linie cu pivoții și extremele. Cu toate greșelile formației gazde, aceasta s-a ținut mereu aproape, nelăsând-o pe Dinamo să se ducă prea departe pe tabelă.

Dinamo și desprinderea de pe final

La pauză, scorul a fost 12-12, după ce același Daszak a lovit bara porții lui Ghedbane care a încheiat cu șapte lovituri parate din 19 câte au venit înspre el. În comparație, Kristian Pilipovici a avut cinci parade din 17 aruncări.

Partea a doua stat sub semnul echilibrului în primele minute, niciuna dintre cele două echipe nereușind să se desprindă. Dinamo a fost ținută în viață în atac de golurile lui Ali Zein. Xavi Pascual a continaut să fie fidel tacticii de a jucat 7 contra 6, iar acest lucru s-a văzut încet-încet și pe tabelă. După minutul 45, campioana României a reușit să se distanțeze la două lungimi grație golurile venite de pe extreme.

Cu zece minute înainte de final, Dinamo conducea cu 23 la 20. O perioadă în care Dinamo a jucat cum a trebuit și a ținut constantă această diferență. În minutul 55, Gurbindo a făcut ca scorul să fie 26-22. Cinci minute pe care campioana Românei a știut să le administreze pentru a obține a doua victorie în deplasare din opt meciuri disputate până acum.

În etapa următoare, Dinamo se întoarce pe teren propriu și se duelează cu Zagrab, formație care a produs o mare surpriză în această săptămână, învingând-o pe Veszprem cu 29-26.

11intervenții au avut portarii lui Dinamo în partida de ieri

3 goluridin 7 metri au reușit polonezii în timp ce românii niciunul din cele trei ocazii pe care le-au avut

• Wisla Plock 26 (12) Lucin 10, Daszek 5, Serdio 4, Kosorotov 4, Krajewski 2, Perez 1.
    Antrenor: Xavier Sabate
  • Dinamo 28 (12) Ali Zein 5, Shebib 5, Bohan 4, Pascual 3, Akimenklo 2, Kukici 2, Negru 2, Gurbindo 2, Ghionea 2, Humet 1.

8. Porto 0

O apără pe Simona Halep, dar dă fără intenție în Serena Williams: „Dacă voia să se dopeze, folosea breșa asta”

Trei etape pe tușă pentru arbitri » Memoriul constănțenilor după derby-ul cu Dinamo a avut efect

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”