SPORTURI  »  HANDBAL  »  FERENCVAROS - CSM BUCUREȘTI 29 - 33

CSM București s-a impus pe terenul lui Ferencvaros, în Liga Campionilor » „Tigroaicele” au suferit în finalul partidei. Clasamentul actualizat al grupei

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2022 12:29 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2022 18:43

CSM București s-a impus pe terenul lui Ferencvaros, scor 33-29, în runda cu ♦ 8 a fazei grupelor Ligii Campionilor.

„Tigroaicele”au făcut o prima repriză excelentă, Cristina Neagu și Crina Pintea fiind jucătoarele care s-au remarcat pentru bucureștence, alături de portărița Marie Skurtveit, care a blocat în mai multe rânduri atacurile periculoase ale celor de la Ferencvaros. Elevele lui Adrian Vasile au intrat la pauză cu un avantaj confortabil, de 6 goluri, 17-11.

CSM București a început foarte bine și partea secundă, reușind la un moment dat să aibă un avantaj de 10 goluri diferență. Totul se putea nărui însă pe final, când unguroaicele au forțat și au redus din handicap în mai multe rânduri, însă nu au putut obține nici măcar un egal în fața elevelor lui Adrian Vasile.

CSM București s-a impus astfel cu scorul de 33-29 pe terenul lui Ferencvaros și ocupă prima poziție a grupei de Liga Campionilor, cu 13 puncte câștigate în 8 partide disputate.

Clasament Grupa A

Sursă foto: Flashscore

Final: Ferencvaros - CSM București 29-33

• Final la Budapesta! CSM București se impune pe terenul lui Ferencvaros, scor 33-29, și ocupă în acest moment prima poziția a grupei din Liga Campionilor.
  • Gol CSM București! Arntzen înscie pentru a cincea oară în minutul 58, 29-33
  • Gol Ferencvaros! Papp reduce din handicap în minutul 56, 29-32
  • Gol Ferencvaros! Papp înscrie pentru maghiare în minutul 54, 25-32
  • Gol CSM București! Arntzen înscrie pentru a patra oară în această seară, în minutul 51, 22-31
  • Gol CSM București! Dindiligan duce scorul la 21-29, în minutul 49
  • Gol Ferencvaros! Bolk înscrie pentru maghiare în minutul 48, 21-28
  • Gol CSM București! Arntzen punctează pentru „tigroaice” în minutul 46, 20-28
  • Gol CSM București! Omoregie marchează în minutul 43, 17-26