SPORTURI  »  HANDBAL  »  FERENCVAROS - CSM BUCUREȘTI 28-34

FERENCVAROS - CSM BUCUREȘTI 28-34 // VIDEO Lecție de handbal în Ungaria! CSM a făcut un meci de excepție la Budapesta și a umilit-o pe Ferencvaros

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 noiembrie 2018 10:53

CSM București a depășit momentele dificile din startul meciului, când a fost condusă cu 1-5, și s-a impus fără emoții în Derby-ul grupei cu Ferencvaros, scor 34-28. În urma victoriei din Ungaria, "tigroaicele" și-au asigurat matematic accederea în grupele principale ale Ligii, acolo unde vor întâlni adversari de un alt calibru.

Începutul meciului a fost extrem de îngrijorător și a adus aminte de înfrângerea de duminica trecută cu Vipers Kristiansand, 26-31. Elevele lui Dragan Djukic au înscris o singură dată în primele 6 minute și s-au văzut conduse cu 1-5! Fără să se bazeze pe un conglomerat de valori individuale, Ferencvaros a compensat prin forța grupului, avantaj de care a profitat din plin în startul partidei.

Time-out-ul solicitat de antrenorul lui CSM le-a trezit pe "tigroaice" din letargie, care au început treptat să marcheze și să pună stăpânire pe joc. Cristina Neagu a prins o zi de excepție, a avut un procentaj de 100% în prima repriză.

Nu doar Neagu a strălucit, ci și Majmda Mehmdovic, Radicevic, Kurtovic sau Lekic. Toate au fost neiertătoare în atac și au înscris din toate pozițiile, în fața publicului ostil din sala "Elek Gyula", arhiplină la confruntarea de azi.

CSM a recuperat rapid diferența de 4 goluri și s-a instalat confortabil la conducerea partidei. Bucureștencele au avut o perioadă de joc impresionantă, în care toate compartimentele au funcționat foarte bine. Portarul Jelena Grubisic, care dezamăgise în precedentul meci din grupe, a prins o zi de excepție și a blocat numeroase atacuri ale unguroaicelor.

CSM a intrat cu un avantaj liniștitor la pauză, 17-10, motiv pentru care nu a mai jucat la aceeași intensitate în repriza secundă.

Jucătoarele lui Ferencvaros au revenit la jocul compact etalat în prima parte a meciului și le-au "sufocat" pe jucătoarele noastre în primele minute ale reprizei secunde.

Jucătoarele CSM-ului nu s-au blocat însă și au manageriat excelent forcing-ul lui Ferencvaros. Au rămas letale pe contraatac, chiar dacă apărarea nu a mai funcționat la fel de eficient, și s-au impus în final cu 34-28.

CSM București a acumulat 6 puncte, a egalat-o pe Ferencvaros, și nu mai are cum să piardă calificarea în grupele principale ale competiției.

Ferencvaros - CSM București 28-34

Desfășurarea liveTEXT a meciului

min.60: Final de meci! CSM București se impune categoric, 34-27!
min.59: A mai rămas un singur minut din meci, iar CSM nu mai are cum să scape victoria. "Tigroaicele" conduc cu 34-25!
min.53: CSM București conduce cu 30-24, prilej pentru un nou time-out cerut de Djukic
min.50: Unguroaicele înscriu de la șapte metri, dar "tigroaicele" conduc în continuare cu 5 goluri, 26-21, cu 10 minute înainte de final
min.41: Supergol reușit de Majda Mehmedovic, care a reușit azi cel mai bună său meci din actualul sezon. CSM conduce cu 22-16!
min.37: CSM înscrie cel de-al doilea gol al reprizei secunde. Cristina Neagu a punctat fără emoții de la 7 metri, iar bucureștencele conduc au din nou un avans de 5 goluri, 20-15
min.36: Ferencvaros dezvoltă un contraatac rapid și înscrie din nou, apropiindu-se la patru goluri, 14-18. În repriza secundă, CSM a înscris o singură dată în 6 minute
min.34: Unguroaicele încep mai bine repriza secundă și reușesc să înscrie de trei ori în primele 4 minute. CSM are însă în continuare un avantaj solid, 18-13
min.31: A început repriza secundă
min.30: Pauză la Budapesta, precedată de încă un gol al Cristinei Neagu. CSM intră la vestiare cu avantaj liniștitor, 17-10! Jocul echipei lui Dragan Djukic s-a îmbunătățit considerabil după primele 5 minute în care "tigroaicele" au fost conduse cu 1-5
min.25: Amanda Kurtovic și Majda Mehmedovic fac, la fel ca Neagu, o partidă foarte solidă. Extrema muntenegreană înscrie frumos și CSM conduce acum la 5 goluri diferență, 15-10
min.21: Înscrie și Amanda Kurtovic, cu o aruncare perfectă, iar bucureștencele conduc acum cu 13-9
min.19: Cristina Neagu înscrie din nou și are un procentaj sclipitor: 5 goluri din 5 aruncări. CSM conduce cu 12-9
min.18: "Tigroaicele" înscriu superb, în inferioritate, după o superreușită a Majdei Mehmedovic. Toate compartimentel echipei funcționează la parametri extrem de buni acum. Portarul Jelena Grubisic apără senzațional, iar apărarea nu mai greșește, așa cum s-a întâmplat duminica trecută, în înfrângerea cu Vipers Kristiansand
min.17: CSM înscrie pe contraatac, în inferioritate. Supergol reușit de Cristina Neagu, care înscrie cu o "torpilă" de la distanță imposibil de controlat. Neagu a ajuns la 4 goluri în acest meci, iar CSM conduce cu 10-7.
min.16: După startul modest de meci, în care au fost conduce cu 1-5, elevele lui Dragan Djukic au pus treptat stăpânire pe joc și înscriu acum la fiecare atac. A înscris Lekic, iar CSM conduce pentru orima oară la un avantaj de două goluri, 9-7
min.15: Încă un contraatac devastator al CSM-ului, finalizat după golul lui Elizabeth Omoregie. CSM revine în avantaj, 8-7
min.13: Contraatac superb finalizat de Jovanka Radicevic, iar CSM trece pentru prima oară în avantaj. "Tigroaicele" conduc cu 7-6!
min.11: Cristina Neagu înscrie din nou, tot de la distanță, iar CSM egalează la 5
min.10: Bucureștencele reușesc să echilibreze partida și se apropie la un singur gol de Ferencvaros. Unguroaicele nu au mai înscris de peste 5 minute, dar conduc în continuare cu 5-4
min.7: Vine și primul gol al Cristinei Neagu, care înscrie frumos de la 9 metri
min.6: CSM înscrie abia al doilea gol în primele 6 minute, prin extrema Jovanka Radicevic
min.6: Echipa noastră mai încasează un gol, moment în care antrenorul Dragan Djukic solicită un time-out
min.5: Nerea Pena înscrie superb, cu o aruncare superbă de la distanță, iar unguroaicele conduc din nou la trei goluri diferență, 4-1
min.4: Extrema Majda Mehmedovic înscrie primul gol al "tigroaicelor", după o fază lucrată de atac a CSM-ului
min.2: Ferencvaros înscrie din nou, de la șapte metri, și conduce cu 3-0
min.1: Unguroaicele încep în forță meciul și conduc cu 2-0
A început meciul!

Látványos koreóval készültek a szurkolók! Hajrá, Fradi!

Publicată de Ferencvárosi Torna Club pe Duminică, 11 Noiembrie 2018

4 victorii
victorii din tot atâtea meciuri disputate are acum CSM București în întâlnirile cu Ferencvaros: 30-25, 27-26, 36-31 și 34-27

Vezi și: FTC Budapesta-CSM București // Cristina Neagu și compania nu își mai permit niciun pas greșit în Liga Campionilor