SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL MASCULIN

Franța, Portugalia și Suedia au obținut a treia victorie la Mondiale și merg în grupele principale

Mamdouh Shebib, pivotul egiptean de la Dinamo, se bucură după un gol marcat în poarta Suediei FOTO IHF

Articol de - Publicat marti, 19 ianuarie 2021 00:25 / Actualizat marti, 19 ianuarie 2021 11:21

Meciul zilei a fost cel dintre Suedia și Egipt. Gazdele au condus cu 12-9 la pauză, dar au cedat la final cu 23-24. Franța a avut un meci foarte greu cu Elveția

Patru grupe și-au încheiat socotelile la Campionatul Mondial de handbal din Egipt. Favoritele s-au impus în ultima etapă, dar nu fără emoții.

Franța a avut mult de furcă în fața Elveției, echipa care a ajuns în ultimul moment la Mondiale, luând locul Statelor Unite ale Americii. Elvețienii au condus chiar pe final, 23-22, dar au primit apoi trei goluri consecutiv! Portarul Vincent Gerard a făcut minuni în ultimele minute și și-a salvat echipa. Norvegia a făcut scor cu Austria, iar vedeta nordicilor, Sander Sagosen a marcat alte 9 goluri. A ajuns la 30 de reușite, o medie incredibilă de 10 goluri pe meci!

Meciul zilei a fost cel dintre Suedia și Egipt. Gazdele au condus 50 de minute, dar europenii au întors jocul în ultimele 10 minute. Evoluție foarte bună pentru pivotul lui Dinamo, Shebib Mamdouh, autor a patru goluri pentru Egipt, dar și pentru fostul portar al Constanței, Karim Hendawy. Suedia merge cu punctaj maxim în grupa principală, în timp ce Egipt are doar 2 puncte.

Macedonia de Nord s-a calificat și ea în Main Round după victoria chinuită în fața echipei statului Chile. Veteranul Kiril Lazarov (40 de ani) a fost din nou golgeterul echipei sale cu 8 reușite. Un alt meci interesant s-a jucat în grupa H, acolo unde Slovenia a reușit să treacă de Belarus. Echipa antrenată de Ljubomir Vranjes merge cu două puncte în grupele principale.

Marți se vor disputa ultimele dispute din grupele A, B, C și D, meciurile zilei fiind Germania - Ungaria (ora 21:30, în grupa A) și Croația-Qatar (ora 19:00, grupa C).

Echipa Federației Ruse-Coreea de Sud 30-26, Slovenia-Belarus 29-25
Clasament: 1. Echipa Federației Ruse 5p, 2. Slovenia 4p, 3. Belarus 3p, 4. Coreea de Sud 0p

Cum arată cele două grupe principale formate?