SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

GYOR - SCM RM. VÂLCEA 38-31. O repriză de vis, alta de coșmar! Vâlcea a condus campioana Europei la pauză, dar a fost îngenuncheată în partea a doua

SCM Rm. Vâlcea joacă astăzi, de la ora 19:00, în sala lui Gyor, într-un meci din runda cu numărul 5 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Articol de - Publicat sambata, 17 octombrie 2020 17:36 / Actualizat sambata, 17 octombrie 2020 21:33

SCM Rm. Vâlcea a fost învinsă în deplasarea de la Gyor, scor 31-38, după ce a condus cu două goluri la pauză, 17-15.

Vâlcencele continuă să joace foarte bine în prima repriză, așa cum s-a întâmplat și în meciurile de până acum, dar nu rezistă ritmului în partea a doua

Repriză senzațională reușită de SCM Rm. Vâlcea azi, pe terenul campioanei Europei. Cea mai valoroasă echipă din lume, Gyor a fost surprinsă de jocul în mare viteză al româncelor și de ritmul incredibil impus de echipa lui Florentin Pera.

Mireya Gozalez a făcut o primă parte demnă de o vicecampioană mondială, marcând de 6 ori din tot atâtea aruncări. Și pivotul Asma Elghaoui le-a exasperat prin precizie pe maghiare. Antrenorul Danyi Gabor le-a tot învârtit pe jucătoarele de la 9 metri pentru a găsi cea mai bună combinație.

Portarul Marta Batinovici a avut și ea câteva intervenții de efect și Vâlcea s-a desprins la patru goluri avans: 12-8 (minutul 19). A continuat să joace în același ritm drăcesc și a intrat la pauză în avantaj: 17-15.

Cădere liberă

În partea a doua însă, așa cum s-a întâmplat și în deplasările de la Brest sau Moscova, Vâlcea a căzut total. Nimic nu a mai funcționat în tabăra oltencelor. Nici apărarea, nici poarta și nici atacul. Gyor a preluat total conducerea jocului și în doar 10 minute au reușit un scor intermediar de 12-3!

Vâlcea s-a chinuit șă înscrie, a greșit din ce în ce mai mult, iar Gyor a strălucit mai ales prin Nze Minko, Viktoria Lukacs sau Veronica Kristiansen.

Nimic nu mai era de făcut pentru echipa din România care a încercat doar să limiteze proporțiile scorului. A reușit, mai ales că portarul Diana Ciucă a avut patru parade de efect, iar pe final, cu "rezervele" Hansen, Kurtovici, Amorim pe faza de atac, Gyor nu a mai avut aceeași strălucire.

S-a terminat 38-31, o diferență normală având în vedere loturile celor două formații!

Vâlcea rămâne fără punct după patru etape, dar continuă să păstreze șansa la calificarea în "optimi". Vâlcencele au jucat cele mai grele partide pe teren străin, Brest, ȚSKA Moscova și Gyor, urmând meciurile cu echipa mai "pământene", Dortmund, Buducnost și Podravka.

8situații de 1 la 1 cu portarul a ratat formația vâlceană în meciul de la Gyor

5 Ligi ale Campionilora cucerit Gyor în ultimii 10 ani

Gyor 38
Nze Minko 10, Lukacs 8, V. Kristiansen 6, Gorbicz 4, Brattset 3, Hansen 2, Oftedal 2, Fodor 2, Amorim 1. Antrenor: Danyi Gabor
SCM Rm. Vâlcea 31
Mireya Gonzalez 8, Elghaoui 6, Norgaard 3, Minevskaia 3, Trifunovici 2, M. Lopez 2, Nikolici 2, Florica 1, Aardahl 1. Antrenor: Florentin Pera

Clasamentul în grupa B a Ligii Campionilor:

• Primele două clasate la finalul grupei se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Următoarele 4 formații merg în „optimi”

EXCLUSIV Probleme mari la Dinamo » Trei jucători și antrenorul Constantin Ștefan au coronavirus. Debutul în EHF European League este în pericol

Cu dedicație pentru antrenor » Fetele de la CSM i-au făcut cadoul perfect lui Adi Vasile de ziua lui

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”