SPORTURI  »  HANDBAL  »  GYOR - VARDAR SKOPJE

GYOR - VARDAR SKOPJE 27-26 // VIDEO + FOTO Deznodământ pe muchie de cuțit în finala de la Budapesta! Maghiarele se impun dramatic după prelungiri!

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 mai 2018 17:06

Gyor a câștigat finala Ligii Campionilor la handbal feminin cu Vardar Skopje după un meci absolut dramatic, câștigat cu 27-26 în urma prelungirilor.

Gyor a condus cu autoritate mare parte din prima repriză. Maghiarele s-au aflat la conducere timp de 28 de minute, dar Vardar a forțat pe final, astfel că prima repriză s-a încheiat sub semnul echilibrului, 9-9.

Repriza secundă le-a aparținut macedonencelor, care au fost mereu la conducere, Gyor fiind echipa care a trebuit întotdeauna să recupereze scorul de pe tabelă.

Vardar a fost chiar la câteva secunde să tranșeze finala în timpul regulamentar. Macedonencele au condus cu 20-19, dar Gyor a egalat cu mai puțin de 15 secunde înainte de final, astfel că finala a intrat în prelungiri.

Aflate sub imperiul psihologic al golului primit în finalul timpului regulamentar, jucătoarele lui Vardar au părut debusolate în prelungiri, iar Gyor a jucat perfect: în prima repriză din prelungiri, maghiarele nu au ratat nici măcar un atac, conducând cu 24-23.

Final absolut uluitor

Vardar a reechilibrat partida în a doua parte a prelungirilor, iar finalul a fost uluitor. Macedonencele s-au apropiat de Gyor la un gol, iar în ultima secundă a prelungirilor, una dintre jucătoare a scăpat singură cu portarul maghiar Eva Kiss, care a apărat cu un reflex senzațional. S-a terminat 27-26, iar Gyor este din nou campioana Europei la handbal feminin! Formația maghiară e prima echipă din istoria Final Four care își apără trofeul suprem din handbalul feminin!

Gyor, sărbătoare! A luat Liga Campionilor

VIDEO DRAMATISM TOTAL în Gyor - Vardar Skopje! S-a aflat campioana Ligii! » ULUITOOOOR! Portarul a apărat lovitura decisivă în ultima secundă! Ambros Martin a intrat pe teren de bucurie! --->>>> http://bit.ly/2KjrNXX

Publicată de Gazeta Sporturilor pe 13 Mai 2018

4 Ligi ale Campionilor
are acum Gyor

Ambros Martin, selecționerul României și antrenorul lui Gyor, a trăit finalul meciului cu sufletul la gură. Imediat după fluierul final, acesta a țâșnit în teren pentru a-și îmbrățișa elevele!

Macedonencele au fost dărâmate la finalul partidei, jucătoarele lui Vardar izbucnind în hohote incontrolabile de plâns. Actuala echipă a lui Vardar se va destrăma, Andrea Lekici, Dragana Cvijici, Barbara Lazovici și Jovanka Radicevici urmând să ajungă la CSM București din vară!

Prezentare senzațională a lui Gyor!

Prezentare senzațională a lui Gyor! 12.000 de fani fac o atmosferă FABULOASĂ! Finala Ligii Campionilor, AICI: http://bit.ly/2Iid6nh

Spectacol înainte de finala Ligii Campionilor!

Spectacol înainte de finala Ligii Campionilor! Începe Gyor - Vardar Skopje, totul AICI --->>> http://bit.ly/2rGFyrX

În meciul pentru locul 3, CSM București a învins-o pe Rostov Don la limită, scor 31-3-. Detalii despre partidă, AICI