SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - BIETIGHEIM

FOTO Remiză la ultimul atac: CSM București - Bietigheim 28-28 » Clasamenul grupei A din Liga Campionilor

CSM București - Bietigheim / foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 25 septembrie 2022 18:35 / Actualizat duminica, 25 septembrie 2022 19:24

CSM București a remizat cu Bietingheim, scor 28-28, în cel de-al treilea meci din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. „Tigroaicele” au fost aproape de primul eșec din actuala stagiune, dar au izbutit să egaleze chiar la ultimul atac, în fața a 3.000 de oameni prezenți în Sala Polivalentă.

Campioana Germaniei avea maximum de puncte după primele meciuri ale grupei, nemțoaicele venind în Capitală după ce reușiseră să se impună categoric în fața lui DHK Baník Most (46-23) și Ferencvaros (40-20).

Iar startul de meci a confirmat că bucureștencele au în față un adversar de calibru, întărit serios față de precedentele sezoane.

Bietigheim s-a aflat la conducere pe toată durata primei reprize, speculând neiertătător spațiile mari oferite de defensiva lui Adi Vasile. CSM a intrat la cabine cu un deficit de trei goluri, 13-16, după 30 de minute în care vedetele „tigroaicelor” au fost departe de forma ideală.

+20 FOTO

CSM București - Bietigheim 28-28 » Final dramatic în Polivalentă, rezultat stabilit la ultimul atac!

Startul reprizei secunde a reaprins speranțele în tabăra CSM-ului. Cu o Crina Pintea în formă maximă, „tigroaicele” au răsturnat tabela în decurs de cinci minute, după cel mai bun pasaj de joc al echipei române.

Echipa noastră a condus inclusiv cu 23-21, însă Bietigheim, deși părea sufocată la un moment dat de șarjele ofensive ale CSM-ului, a fost echipa mai lucidă în ultimele minute ale partidei, revenind la conducere.

Nemțoaicele au avut două goluri avans în ultimul minut, dar „tigroaicele” au egalat chiar la ultimul atac, printr-o reușită în viteză, pe extremă, care a „paralizat” defensiva nemțoaicelor.

Cristina Neagu, cu opt reușite, și Crina Pintea, cu 6 goluri, au fost cele mai bune marcatoare din echipa CSM-ului. La nemțoaice s-a remarcat mai ales poloneza Karolina Kudłacz-Gloc, cu 5 goluri.

Clasamentul actualizat din grupa CSM-ului: „tigroaicele” sunt pe locul 3

Kastamonu - Rapid 26-33 » Giuleștencele obțin cea de-a doua victorie în Liga Campionilor: succes categoric în Turcia
Kastamonu - Rapid 26-33

FINAL: CSM București - Bietigheim 28-28

• FINAL de meci în Sala Polivalentă. „Tigroaicele” egalează la ultima fază și rămân neînvinse în actuala stagiune din Liga Campionilor.
  • min.56: Cristina Neagu înscrie elegant și reaprinde speranțele „tigroaicelor”. 26-27.
  • min.54: În superioritate numerică, nemțoaicele scutură încă o dată plasa porții lui CSM București. 24-26
  • min.52: Bietigheim e în continuare la cârma partidei, conducând cu 25-24 cu opt minute înainte de final.
  • min.48: Momente de nesiguranță în jocul lui CSM București. De la 23-21, nemțoaicele revin incredibil și conduc acum la un gol. 23-24.
  • min.47: Nemțoaicele mai stopează din iureșul bucureștencelor, marchează două goluri la rând și restabilesc egalitatea. 23-23
  • min.45: Crina Pintea, cea mai activă jucătoare a reprizei, marchează un gol vital pentru trupa lui Adi Vasile, care se afla în inferioritate. 23-21
  • min.44:  Bietigheim punctează, în cele din urmă, și se apropie la un gol. „Tigroaicele” evoluează în inferioritate. 22-21.
  • min.43: Nemțoaicele zguduie bara transversală dintr-o lovitură liberă de la șapte metri.
  • min.40: Se marchează la fiecare acțiune în aceste momente. CSM își refăcuse avantajul de două goluri, dar Bietigheim marchează imediat și se apropie la un singur gol de „tigroaice”.
  • min.39: „Explodează” Sala Polivalentă! Ce serie fantastică a jucătoarelor lui Adi Vasile, care întorc scorul în favoarea lor în decurs de câteva minute. Conducem cu 20-18, după un pasaj de joc în care bucureștencele nu le-au lăsat să respire pe nemțoaice.
  • min.35: „Tigroaicele” forțează revenirea în repriza secundă, după două goluri marcate de Crina Pintea în decurs de mai puțin de un minut. 16-18.
  • min.31: A început repriza secundă. Nemțoaicele punctează primele și au acum un avantaj de patru goluri. 13-17
+20 FOTO
  • min.30: Pauză în Sala Polivalentă din Capitală. „Tigroaicele” sunt conduse la trei goluri diferență, scor 13-16, după o primă repriză dominată de formația oaspete.
  • min.22: Încă o aruncare de la șapte metri transformată fără emoții de Cristina Neagu. 10-12
  • min.20: Bietigheim n-o lasă sub nicio formă pe CSM să se apropie pe tabelă. Nemțoaicele își păstreză un procentaj ridicat de eficiență pe faza ofesnivă și refac avantajul de trei goluri. 9-12.
  • min.13: Cristina Neagu transformă o lovitură de la șapte metri, micșorând di diferență. 7-9. Avem încă un minut de superioritate numerică.
  • min.7: Început solid de meci al nemoaicelor, care speculează spațiile din defensiva „tigroaicelor”. 3-5
  • min.2: Start intens de meci, cu acțiuni fructificate de ambele părți. Patru goluri în primele două minute, câte două de fiecare tabără. 2-2
  • min.1: A început confruntarea din Sala Polivalentă.

3.000 de spectatoriau fost prezenți în Sala Polivalentă din Capitală, cifră neoficială

Xavi Pascual cere schimbări în handbalul românesc, după remiza superbă din Liga Campionilor: „Problema e în competiția internă!”
Liga Campionilor
Florentin Pera a anunțat lotul României pentru Turneul Carpați » Este prima acțiune a selecționerului la „cârma” naționalei feminine de handbal