SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN U20

Naționala de handbal masculin U20 ratează calificarea în ”sferturile” Campionatului European

Articol de - Publicat duminica, 22 iulie 2018 18:33

Naționala sub 20 de ani a României a pierdut al doilea meci la Europeanul din Slovenia, scor 31-40 în fața Suediei, și a terminat pe ultimul loc în grupă.

Reprezentativa sub 20 de ani a României avea nevoie de cel puțin un egal în ultimul meci din grupa A pentru a se califica în "sferturile" Europeanului de la Celje (Slovenia). Suedia, ultimul adversar al "tricolorilor", nu mai putea să prindă unul din primele două locuri, indiferent de rezultat, după ce în celălalt meci al zilei, Germania și Islanda au terminat la egalitate, 25-25. Nordicii jucau însă pentru locul 3.

Echipa pregătită de Sandu Iacob și Bogdan Voica a început hotărât, a condus în start, dar ușor-ușor s-a stins. După 16-17 la pauză, echilibrul s-a mai păstrat în partea a doua încă 15 minute. Când Suedia s-a desprins la patru lungimi distanță, pentru prima dată, românii parcă au cedat.

Apărarea nu a mai funcționat absolut deloc, iar România a fost asemenea unui boxer fără gardă. A încasat gol după gol. Suedia s-a oprit la borna 40, câștigând clar la 9 goluri diferență: 40-31.

Un rezultat care trimite România pe ultimul loc în grupă, urmând ca acum să intre în competiția pentru locurile 9-16. "Tricolorii" trebuie să evite ultimul loc în noua grupă formată, alături de Suedia, Norvegia și Israel pentru a păstra echipa de tineret în eșalonul de elită.