SPORTURI  »  HANDBAL  »  SCM RM. VÎLCEA

O nouă putere în handbalul feminin românesc » Are un buget de 1,3 milioane de euro și a câștigat prima ediție a Cupei SCM

Articol de - Publicat sambata, 04 august 2018 18:21

Echipa de handbal din Vâlcea și-a schimbat în aceast vară denumirea, intrând sub finanțarea directă a Primăriei Vâlcea. SCM Rm. Vâlcea, echipă de primă ligă care va avea un buget de 1,3 milioane euro, a câștigat prima ediție a "Cupei SCM Rm. Vâlcea".

SCM Rm. Vâlcea, finalista Cupei României în ediția trecută, echipă care va juca în Cupa EHF în actualul sezon, a câștigat sâmbătă prima ediție a "Cupei SCM Rm. Vâlcea", pe care a organizat-o în Sala Traian.

Echipa pregătită de Florentin Pera a câștigat toate cele trei partide: 26-14 cu CSM Slatina, 28-10 cu Danubius Galați și 29-27 cu Corona Brașov.

"A fost un turneu reușit, am obținut trei victorii, două detașate, apoi un joc mai echilibrat cu Corona, care este una din candidatele serioase la medalii. Am urmărit să jucăm în viteză, să repunem mingea rapid, chiar dacă au mai fost greșeli, am avut și plusuri și minusuri", a declarat Pera.

Corona a terminat pe doi, cu două victorii și o înfrângere, iar Galațiul pe 3.
SCM Rm. Vâlcea va participa săptămâna viitoare la un turneu în Ungaria, la Bekescsaba, urmând ca apoi să găzduiască un altul alături de HC Zalău, Bekescsaba și Dunărea Brăila.