SPORTURI  »  HANDBAL  »  PARIS 92 - SCM RM. VÂLCEA

Paris 92 - SCM Rm. Vâlcea 24-22. Înfrângere pentru românce în etapa a doua din grupe EHF European League

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 ianuarie 2023 16:36 / Actualizat duminica, 15 ianuarie 2023 16:42

SCM Rm. Vâlcea a pierdut cu Paris 92, scor 22-24, în etapa a doua a grupelor EHF European League.

Cu o victorie, SCM s-ar fi distanțat la 4 puncte de Paris 92 și ar fi devenit favorită la calificare în sferturi. Cele două echipe sunt acum la egalitate, cu câte două puncte fiecare. SCM a câștigat primul meci, 40-30 cu Praktiker-Vac, în timp ce Paris 92 a pierdut cu Turinger, scor 24-28.

FINAL. Paris 92 - SCM Rm. Vâlcea 24-22

SCM a început mai bine meciul. A condus cu 3-0, apoi a început să cedeze teren. Paris 92 a egalat la 5, apoi a ținut paroape de românce. La pauză s-a intrat cu scorul de 10-10.

În repriza a doua, franțuzoaicele s-au desprins. Până la 15-15 a fost echilibru, apoi s-a rupt meciul. Paris 92 a marcat gol după gol. S-a dus repede la 18-15 și a menținut constantă diferența de 3 goluri. Ba chiar a mărit-o la 5 goluri, 24-19.

Pentru SCM Rm. Vâlcea, au marcat: Glinko (6), Fujita (4), Elghaoui (3), Ianasi (3),Levchenko (2), Klikovac (1), Asanin (1).

Clasament grupa D

sursa: Flashscore

Secretul din spatele rezultatelor excepționale de la CSM București: „Nu mă hazardez și nu poate nimeni să mă devieze de la ideea asta!”
CSM București
CSM București a făcut meciul sezonului în fața campioanei Danemarcei! Un singur punct necesar pentru calificarea în „sferturile” Ligii + Neagu, magistrală