SPORTURI  »  HANDBAL  »  CE U17

Revenire de senzație pentru handbalistele junioare ale României la Europeanul din Slovacia

Articol de - Publicat vineri, 11 august 2017 19:37

Condusă cu 6 goluri la pauză, naționala de junioare a României a întors scorul și a câștigat al doilea meci la Europeanul din Slovacia, 24-21 cu Suedia.

Naționala de junioare a României, medaliată cu argint la FOTE 2017, a început dezastruos al doilea meci din grupa C, la Campionatul European de la Mihalovce.
Practic, "tricolorele" nici nu și-au dat seama că, în minutul 12, scandinavele conduceau deja cu 8-1!

Oricât de mult au încercat să revină româncele, greșelile și ratările incredibile le-au păstrat la distanță considerabilă de adversare. La pauză era 14-8 pentru Suedia.

Și nordicele au mai înscris o dată, imediat după reluare, ducând scorul la 15-8! Era, practic, diferența din minutul 12. Apoi, ca prin minune, româncele s-au trezit. Nu au mai luat gol vreme de 9 minute și au marcat de șase ori consecutiv.

Generația cu nervi tari

Căpitanul Andreea Popa a tras echipa după ea, portarul Diana Ciucă a fost din nou incredibilă între buturi, pivoții Marin și Jipa au muncit extrem de mult pe semicerc, luptându-se cu masivele jucătoare suedeze, iar în centru Moni Bărăbaș a dat alt ritm echipei României.

Suedezele nu au mai jucat la fel de eficient cu echipa României aflată permanent în presiune, iar "tricolorele" au egalat la 18. Adversarele s-au mai desprins o dată, la 20-18, dar aici, pentru ele, s-a încheiat partida.

România a marcat de șase ori consecutiv, terminând meciul en fanfare. A doua victorie în grupa C și urmează, practic, un meci fără miză, jocul cu Cehia, de duminică, ora 16:30, nemaicontând în ierarhia grupei. România termină pe primul loc și merge mai departe, putând să pregătească în liniște disputele cu Spania și Norvegia, probabil, din grupa principală.