SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-RUSIA

România - Rusia 21-21 » Talida Tolnai a făcut o partidă excelentă, însă am ratat victoria printre degete

Articol de GSP - Publicat marti, 04 decembrie 2012 00:00 / Actualizat marti, 04 decembrie 2012 22:53

România nu a putut conta azi, în meciul cu Rusia, terminat la egalitate, 21-21, pe portarul titular, Paula Ungureanu, care a trebuit să se întoarcă de urgenţă în ţară din cauza morţii tatălui ei.

Goalkeeperul de la Oltchim va reveni însă la Vrşeţ, în partida de mîine cu Islanda. Înlocuitoarea ei, Talida Tolnai, a făcut o partidă incredibilă, parînd multe aruncări ale rusoaicelor, iar echipa noastră a condus în mare parte, însă cu 30 de secunde înaintea finalului, "tricolorele" au fost egalate, deşi au avut şi 7 goluri avantaj. La pauză scorul a fost 12-7 pentru România.

România: Talida Tolnai, Mihaela Smedescu, Tăcălie, Pintea, Ada Nechita, Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Adina Meiroşu, Iulia Curea, Nicoleta Dincă, Stela Vădineanu, Melinda Geiger, Magdalena Paraschiv

Rusia: Basarab, Sidorova, Kuznetcova, Khmyrova, Postnova, Sen, Stepanova, Milova, Yartseva,  Andryushina, Makeeva, Puneko, Turei, Zhilinskayte, Chernoivanenko, Ilina

Peste 500 de români în tribune

România a fost susţinută azi, din tribune, de o galerie de peste 500 de români. În prima zi în care biletele au fost puse în vînzare, în Timişoara s-au vîndut 300 de pachete pentru meciurile României. În plus, au fost mulţi susţinători ai "tricolorelor" care trăiesc în Banatul Sîrbesc, în regiunea Vojvodina.

min. 60: FLUIER FINAL! 21-21!

min. 59: Punko înscrie şi este egalitate, 21-21!

min. 59: Makeeva înscrie şi este 21-20

min. 58: Curea înscrie din nou. Mai puţin de 2 minute jumătate pînă la final. 21-19

min. 57: Oana Manea a înscris, 20-18, însă Khmyrova înscrie şi este 20-19

min. 56: Postnova aruncă din nou puternic şi înscrie 19-18, dar România joacă în inferioritate

min. 56: Meiroşu este eliminată două minute

min. 54: Tolnai are din nou o intervenţie excepţională. România are atacul şi avantaj de două goluri

min. 53: Yartseva este eliminată două minute, Curea aruncă din nou perfect de la 7 metri. 19-17

min. 51: Postnova înscrie şi aduce Rusia la doar un gol!

min. 50: Yartseva scapă pe extremă şi marchează

min. 49: Rusia ratează două aruncări consecutive, dar nu reuşim să profităm

min. 48: Andryushina înscrie pentru Rusia, 18-15

min. 47: Punko înscrie cu o aruncare puternică, 18-14

min. 46: Meiroşu obţine o aruncare de la 7 metri, Curea înscrie din nou! 18-13!

min. 45: Meiroşu înscrie şi duce scorul la 17-13

min. 44: Makeeva înscrie din nou pentru Rusia! 16-13

min. 43: Khmyrova înscrie şi este 16-12

min. 42: Kuznetcova înscrie, dar se acordă paşi, acum este 7 metri pentru România, Curea înscrie şi este 16-11 pentru România

min. 40: Rusia înscrie din nou şi este 15-11!

min. 39: Khmyrova înscrie şi reduce din diferenţa faţă de România 15-10

min. 37: România marchează din nou, este 15-9!

min. 36: Geiger aruncă formidabil şi înscrie! 14-8, dar Rusia înscrie şi ea şi este 14-9

min. 35: Rusia înscrie prin Chernoivanenko. 13-8

min. 34: Aruncare ratată a rusoaicelor. Pintea este eliminată 2 minute

min. 33: Stanca şi Curea ratează în aceeaşi fază

min. 32: Curea înscrie de la 7 metri

min. 32: Geiger aruncă, dar blocajul rusoaicelor respinge. Punko este eliminată 2 minute. 7 metri pentru România

min. 31: A început repriza secundă!

min. 30: Pauză! Scor la pauză 12-7 pentru România!

min. 29: Ada Nechita înscrie şi este 12-7!

min. 29: 7 metri pentru România! Curea înscrie din nou. 11-7

min. 28: Smedescu apără din nou! Dar România pierde din nou posesia uşor. Milova înscrie. Este 10-7! Timeout România

min. 28: Ratăm două atacuri consecutive. Acum este 7 metri pentru Rusia!

min. 26: Meiroşu înscrie şi este 10-6! Rusoaicele pierd din nou posesia. Talida Tolnai are un procentaj de 68%!

min. 25: Ionela Stanca înscrie din nou şi este 9-6 pentru Rusia. Timeout solicitat de Rusia

min. 23. Ionela Stanca înscrie după 6 minute de secetă. 8-6 pentru România

min. 21: Tolnai are din nou o intervenţie incredibilă, dar Curea ratează, rusoaicele atacă dar Tolnai apără incredibil. Procentaj de 60% al Talidei!

min. 20: Încă un minut de superioritate a României! Meiroşu face paşi şi pierdem din nou un atac

min. 19: Smedescu intră în poarta României şi apără lovitura de la 7 metri, dar posesia este tot a Rusiei

min. 18: Talida Tolnai are din nou o interventie incredibilă, însă nu profităm, Pintea este eliminată

min. 17: Postnova o faultează pe Ionela Stanca, Curea execută perfect şi înscrie 7-6

min. 16: Ratări peste ratări ale celor două echipe. România şi Rusia nu au mai reuşit să înscrie de 3 minute

min. 14: Turei aruncă puternic, dar Tolnai are o intervenţie incredibilă din nou. Procentaj de peste 40% pentru Talida!

min. 13: Nechita scapă în extremă, dar ratează, însă Tolnai intervine şi ea perfect pe contratacul rusoaicelor

min. 13: Brădeanu faultează şi este 7 metri. Cartonaş galben pentru româncă. Turei înscrie, 6-6!

min. 12: Curea înscrie superb şi este 6-5!

min. 12: Postnova înscrie şi este 5-5

min. 11: Brădeanu aruncă puternic, dar mult peste poartă. Rusia poate înscrie de 3 ori fără să primească, România este în inferoritate numerică

min. 10: Rusia înscrie de două ori fără să primească gol, Khmyrova a înscris golul 4 pentru rusoaice

min. 9: Talida Tolnai intervine de două ori în aceeşi fază. Geiger înscrie şi ea, 5-2!

min. 8: Apărare în semicerc a rusoaicelor. Curea înscrie de la 7 metri

min. 7: Postnova scapă uşor de Ada Nechita şi înscrie. Este 3-2!

min. 6: Neagu aruncă execelnt şi înscrie, rusoaicele greşesc din nou, Ada Nechita scapă şi face 3-1

min. 3: 1-1! Brădeanu înscrie pentru echipa noastră

min. 2: Chernoivanenko înscrie pentru Rusia

min. 2: Kuznetcova aruncă, dar Tolnai are o intervenţie excelentă, dar nu profităm şi ratăm din nou

min. 1: Neagu a aruncat în blocaj, Rusia este în atac! Brădeanu primeşte cartonaş galben

min. 1: A început meciul!