SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM HANDBAL

ROMÂNIA - SENEGAL 29-24 // Corespondență din Japonia » FOTO Africa ne pansează rănile. Victorie fără emoții pentru naționala noastră!

Articol de , - Publicat duminica, 01 decembrie 2019 00:07

România a învins Senegal, scor 29-24, în al doilea meci de la Mondialul de handbal feminin din Japonia.

• Meciul s-a disputat la Yatsushiro (Japonia).
  • GSP e singura redacție din România care a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Dan Udrea și Cristi Preda (foto) transmit de la fața locului detalii.
  • Următoarele meciuri ale României: Kazahstan (3 decembrie), Muntenegru (4 decembrie) și Ungaria (6 decembrie).
  • Dacă se clasează în primele 3 ale grupei, România intră într-una din cele două grupe principale, unde va mai juca 3 meciuri. În cazul în care se va clasa în primele două echipe ale grupei principale, România ajunge în semifinale.

Senegal a fost adversarul perfect pentru o echipă a României care avea nevoie de aer pentru a nu muri după doar două zile la Campionatul Mondial.

Când eşti în bolnav, sângerezi şi nici măcar nu mai poţi să stai în picioare, ai nevoie de un pat de spital şi de îngrijirea medicilor pentru a te agăţa de viaţă. Cam aşa s-a prezentat România la meciul cu Senegal, al doilea după umilinţa de sâmbătă, din faţa Spaniei.

CM handbal // Japonezii au tipărit un ziar special pentru Campionatul Mondial de handbal

Polocoşer, start perfect

Dar startul de meci n-a lăsat senzaţia că tricolorele sunt prăbuşite mental. Au atitudine, joacă repede, în atac marchează la fiecare fază şi se detaşează repede. E drept că şi adversarul nu ne pune mari probleme, dar e o naţională care a chinuit teribil Muntenegru.

Polocoşer are un început perfect, face bine şi faza defensivă, dă goluri, semn că lacrimile de după jocul cu Spania au ambiţionat-o, nu au dărâmat-o.

+29 FOTO

Meciul pare uşor, dar ni-l facem greu

Marchează şi Neagu, e 9-3 şi totul pare doar o formalitate. Mai ales că Senegal apelează şi la jucătoare care s-ar preta mai degrabă la Sumo decât la handbal. Kandop aproape că nici nu poate să alerge normal la cât de masivă e. Dar, cu ea în teren, naţionala francezului Bougeant are puterea să-şi schimbe strategia, să dea drumul mai repede la circulaţie, să joace unu contra unu pe zona noastră centrală şi meciul arată altfel.

Senegal, 4 goluri la rând, Neagu linişteşte repriza

România crede că a câştigat după doar 15 minute şi se relaxează. Senegal marchează 3 goluri consecutive, dar Ryde întârzie time-out-ul. Vine şi al 4-lea consecutiv şi se face 12-10. Tremurăm din nou, însă finalul de repriză e salvat de Neagu. Marchează de două ori şi răsuflăm cât de cât uşuraţi. 15-11! Comparativ, Muntenegru a fost condusă la pauză de Senegal, 15-14.

E Neagu vs. Senegal

Partea a doua începe prost. Prost de tot. La noi joacă doar Neagu, la Senegal parcă s-a trezit toată echipa. Adversarele se ţin scai de noi. Dar Cristina e într-una din acele zile în care e la nivel înalt. În prima jumătate a reprizei, din cele 6 goluri ale României 5 sunt ale lui Neagu.

Aruncările sunt bune, parcă şi desprinderile de la sol sunt mai intense ca în meciul cu Spania. Dacă Neagu e în formă, nu putem pierde, mai ales în faţa Senegalului. Ajungem la 21-17 şi parcă aerul e mai respirabil.

13 goluria marcat Cristina Neagu. Românca a fost declarată omul meciului

Începe să funcţioneze şi angajarea pivotului, Pintea scoate două aruncări de la 7 metri, Neagu nu ratează nimic, Dumanska parează şi ea un 7 metri şi aşteptăm finalul liniştiţi. Francezul de pe banca Senegalului încearcă şi ultima metodă de a o opri pe Neagu, apărare om la om. Dar e cam târziu, diferenţa pe tabelă e destul de mare şi, în plus, finalul de meci o scoate la rampă pe mezina Ostase, care a intrat senzaţional în meci.

Câştigăm, deci trăim. Nu am bătut vreo forţă din handbal, însă întodeauna e mai bine să trăieşti decât să mori şi e mai bine să rămâi în joc decât pe dinafara lui. Iar dacă Neagu va repeta această reprezentaţie de gală, atunci chiar putem spune că pentru România a început cu adevărat Mondialul.

Clasament Grupa C

LIVE » ROMÂNIA - SENEGAL 29-24

FINAL DE MECI!

min. 57: A noua aruncare de la 7 metri pentru Senegal, care marchează!

min. 53: Cristina Neagu marchează de la 7 metri fără nicio șansă pentru portarul Senegalului.

min. 47: Dumanska apără aruncarea de la 7 metri și România scapă cu fața curată.

min. 39: Cristina Neagu trimite o torpilă de la 9 metri și înscrie!

min. 39: Senegalul vine la un gol de România!

min. 35: Polocoșer e și ea eliminată pentru două minute, iar senegalezele înscriu din 7 metri.

min. 34: Cristina Neagu marchează! Românca ajunge la 7 goluri din 9 aruncări!

min. 32: O nouă eliminare în tabăra României. Băcăoanu va sta pe bară două minute și Senegal înscrie de la 7 metri.

A început repriza secundă! România are atacul.

PAUZĂ! România ratează două atacuri în ultimele două minute, dar „tricolorele” conduc după 30 de minute, scor 15-12.

min. 27: Cristina Neagu execută impecabil aruncarea de la 7 metri.

min. 27: România are prima aruncare de la 7 metri și Senegal primește prima eliminare de două minute.

min. 25: Ryde cere time-out, dar fetelor le vorbește Buceschi.

min. 24: A treia eliminare în dreptul României! Pintea stă pe bancă pentru două minute!

min. 23: Am avut 7 goluri avantaj, acum au mai rămas doar 3. Camara înscrie ultimul gol al senegalezelor.

min. 22: Cristina Neagu trimite de la distanță, dar o face pe lângă poartă.

min. 16: Perianu e eliminată pentru două minute și senegaleze primesc o lovitură de la 7 metri. Iulia Dumanska intră în poartă și parează mingea adversarelor.

min. 15: Cristina Neagu reușește o aruncare perfectă de la 10 metri!

min. 13: Crina Pintea nu poate fi oprită de cele două senegaleze care o marchează și înscrie.

min. 11: Perianu se descotorosește de adversar și înscrie.

min. 10: Zamfirescu este eliminată pentru două minute!

min. 9: Denisa Dedu e învinsă dintr-o aruncare de la 7 metri.

min. 8: Ana Maria Iuganu scapă pe contraatac și înscrie fără emoții.

min. 7: Aneta Udriștoiu reușește primul gol de la acest Campionat Mondial.

min. 6: România bifează primul atac fără gol. Portarul Senegalului respinge și adversarele noastre scapă pe contraatac și marchează.

min. 5: Camara reușește primul gol pentru Senegal.

min. 4: GOOOL! Polocoșer reușește al doilea gol al său azi și fetele noastre par să aibă o atitudine deosebită astăzi.

min. 4: Din nou fetele din Senegal comit o greșeală, de această dată ating semicercul și mingea revine României.

min. 3: Senegalezele ratează o nouă ocazie de a marca și fetele noastre scapă pe contraatac, unde reușesc să majoreze diferența prin Polocoșer.

min. 2: Senegalezele irosesc primul atac și România marchează prin Perianu, care ieri, în meciul cu Spania, reușise un singur gol din 7 aruncări.

min. 1: A început meciul! Primul atac aparține Senegalului. Cristina Neagu începe din start.

Suedia - Congo 25-15

VIDEO EXCLUSIV Narcisa Lecușanu, expertul GSP.ro pe durata Mondialului: ce șanse le dă „tricolorelor” și cine sunt favoritele ei la trofeu

România - Spania 16-31 // Naționala României, debut umilitor la Campionatul Mondial din Japonia! De când nu am mai suferit un astfel de eșec + ce urmează

CM DE HANDBAL // Aproape de prima surpriză în grupa României! Vedetele din Muntenegru s-au chinuit cu Senegal

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”