SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SPANIA 19-17

ROMÂNIA - SPANIA 19-17. VIDEO + FOTO Victorie DRAMATICĂ în fața Spaniei! România e calificată matematic în optimile de finală

Articol de - Publicat marti, 05 decembrie 2017 23:07

România s-a impus în fața Spaniei, scor 19-17, și s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

Două echipe, două rivale, atâtea meciuri între ele în ultimii ani, însă de data aceasta se înfruntau două garnituri în schimbare. Câteva jucătoare experimentate de o parte și de alta, în rest nume și propuneri tinere. Ce avea să iasă? Într-o sală din Trier dominată din nou de colorații și pitoreștii fani români, cei iberici, doar câțiva, au rămas în umbră. Meciul, în schimb, a ținut atenția trează în fiecare secundă.

Vezi aici VIDEO cu cele mai tari faze din meci

Ibericele au început mai bine, au condus, dar start lent a avut România și contra Sloveniei. Și tot a recuperat. A durat puțin până Neagu și-a întâlnit aruncările-bombă și până când portarul Dumanska a izbutit să închidă traseele de gol. Două eliminări ale lui Gonzalez Ortega au pus în gardă defensiva iberică, în timp ce Cristina marca gol după gol pe lângă fostul goalkeeper al Oltchimului, Navarro. Au fost și două aruncări de la 7 metri ratate de spaniole, Pintea s-a bătut, ca de obicei, cu tot sufletul și brațele puternice, iar la pauză s-a intrat cu 9-7 pentru România.

Începutul reprizei secunde a adus o schimbare pentru echipa lui Carlos Viver. Au fost implicate mult mai mult în joc extremele Martin și Gutierrez, astfel că avantajul a trecut din nou de partea adversarelor. Nucleul experimentat, Neagu-Buceschi-Pintea, arțagul în apărare al lui Zamfirescu, plonjoanele la sacrificiu ale lui Florianu, toate la un loc au echilibrat tabela. Ibericele au condus ultima dată, 17-16, în minutul 55, apoi însă s-a răsturnat balanța, și grație celor două goluri marcate din inter dreapta de Dragut. 19-17, un mare suspin de ușurare și de acum ochii spre Angola. Cursa continuă!

ROMÂNIA 19 (9)
Neagu 8, Buceschi 4, Pintea 4, Dragut 2, Ardean Elisei 1. Antrenor: Ambros Martin
SPANIA 17 (7)
Pena 4, M. Gonzalez 4, Martin 3, Gutierrez 2, Garcia 2, A. Gonzalez 1, Musons 1. Antrenor: Carlos Viver

România - Spania 19-17 - VIDEO

Min 60: Buceschi scoate un 7 metri cât o CALIFICARE!  Tot ea transformă și România este CALIFICATĂ în optimile de finală! 19-17
Min 59:
Ambros Martin, time-out decisiv! Avem atacul și avantaj de un gol. 18-17
Min 57: GOOOOOOOL Neagu! Suntem în avantaj, 18-17.
Min 48:
Cristina Zamfir-Florianu suferă o accidentare ORIBILĂ! E nevoie de intervenția medicilor.
Min 47:
Crina Pintea este eliminată după ce a bruscat-o pe Cabral Barbosa. Pe contraatac, Florianu scoate maximum posibil: 7 metri și eliminare. 13-14
Min 44:
Ambros Martin cere time-out! 12-14
Min 42:
Udriștoiu este eliminată după o decizie controversată a brigăzii de arbitri. 12-13
Min 39:
Carmen Martin, fosta extremă a celor de la CSM București, le duce pe iberice în avantaj. 11-12
Min 37:
Dumanska ajunge la un procentaj de 47 % al mingilor salvate. 11-10
Min 35:
Pintea se zbate și beneficiem de o nouă aruncare de penalitate. Eliza Buceschi transformă. 10-10
Min 32:
Debutul aparține din nou Spaniei. Neagu ratează și un 7 metri! 9-9
A început repriza secundă!

Pauză: Apărarea României a funcționat la cel mai înalt nivel, cu Iulia Dumanska, Crina Pintea și Cristina Neagu în prim-plan. 9-7

Min 27: Crina Pintea blochează lovitura lui Pena și înscrie din propria jumătate de teren. Dumanska, prestație exasperantă pentru adverare! 9-6
Min 23:
Apărarea României rezistă mai bine decât în partida cu Slovenia. Au trecut 11 minute de la ultima reușită a Spaniei. 8-6
Min 20:
Primul time-out al meciului este cerut de antrenorul ibericelor. Efectul se vede instantaneu. Neagu este eliminată, dar Pena ratează încă o aruncare de penalizare. 8-6
Min 18:
Iulia Dumanska apară o aruncare de la 7 metri! Neagu are deja 5 goluri, iar România se desprinde pe tabela de marcaj. 8-6
Min 9:
Neagu profită de prima superioritate numerică și egalează dintr-o lovitură de la 7 metri. 4-4
Min 7:
Silvia Navarro pare într-o zi de excepție, cu 3 intervenții reușite. 2-4
Min 6:
Cristina Neagu lansează prima "torpilă" a meciului! 2-3
Min 3:
Debut temător de partidă, cu 3 atacuri consecutive ratate. Ibericele au înscris de 2 ori pe contraatac. Crina Pintea sparge gheața. 1-2
Min. 1: A început partida!