SPORTURI  »  HANDBAL  »  PORTUGALIA - ROMÂNIA 16-32

România, victorie în cel de-al doilea meci al preliminariilor pentru EURO 2018! Tricolorele au spulberat Portugalia

Articol de - Publicat duminica, 01 octombrie 2017 17:07

Naționala de handbal feminin a României a învins în deplasare Portugalia, 32-16, în al doilea meci al preliminariilor pentru EURO 2018. În prima dispută, contra Austriei, tricolorele s-au impus cu 36-25.

FINAL » Portugalia - România 16-32 (5-16)

Naționala feminină a României nu a avut nici o emoție în deplasarea de la Luso (Portugalia), în al doilea meci din grupa a 4-a de calificare la Euro 2018.

"Tricolorele" au luat în serios reprezentativa Portugaliei, mai ales că acum câteva  zile lusitanele conduseseră la pauză Rusia, la Moscova! Neagu și compania au făcut însă un antrenament cu public.

Cu o apărare excelentă, cuplul central Pintea-Tomescu fiind de netrecut, și cu o bună circulație a balonului, România s-a desprins rapid. Gazdele s-au chinuit din răsputeri să marcheze, punctând de doar 5 ori în prima repriză! A fost 16-11 la pauză, un scor liniștitor pentru Ambros Martin, care a trimis în teren rezervele.

A fost un bun prilej de a se remarca și pentru Alina Ilie, Raluca Băcăoanu, aflată în meciul ei de debut, pentru Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Dragut sau Ana Maria Popa Iuganu. România a făcut scor până la final, câștigând la 16 goluri diferență: 32-16.

Urmează meciurile cu Rusia, în martie 2018 - dubla care va stabili câștigătoarea grupei. Rusia a furnizat sâmbătă seara surpriza negativă a preliminariilor, pierzând la Viena în fața Austriei, 25-27!