SPORTURI  »  HANDBAL  »  UNIVERSITATEA TÎRGOVIŞTE - SCM BRAŞOV

S-au retras de pe teren din cauza tabelei

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 aprilie 2008 00:00

Divizionara A de handbal masculin SCM Braşov s-a retras de pe teren în minutul 59 al meciului jucat la Tîrgovişte, la scorul 30-28 pentru gazde. Elevii antrenorului Vasile Curiţeanu s-au arãtat deranjaţi că tabela Sãlii Sporturilor din Tîrgovişte s-a blocat cu un minut înaintea finalului, nefiind de acord ca oficialii partidei sã apeleze pentru ultimele secvenţe la un cronometru manual.

"Dacă aşa au stat lucrurile, echipa din Braşov riscă să suporte consecinţele prevăzute de regulament. S-a întîmplat ca tabela să nu funcţioneze şi la un Campionat Mondial, iar oficialii partidei au folosit chiar un cronometru de mână. Indiferent de motivele existente, cei de la Braşov nu aveau dreptul să părăsească terenul. Marţi se va întruni Comisia de Disciplină pentru a analiza şi acest caz", ne-a declarat Mihail Marinescu, secretarul general al departamentului organizatoric din cadrul FRH.

Pentru gestul de a pãrãsi terenul, braşovenii riscã sã piardã meciul cu 10-0, o penalizare de minim douã puncte, plus o amendã între 300 şi 900 de RON.

Playtech: BOMBĂ! Patrick Borcea va deveni MILIONAR în euro. Afacerea care îi umple conturile de bani