SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINALA STEAUA - DINAMO

VIDEO + FOTO Dinamo e CAMPIOANA României la handbal masculin! Meci decisiv DRAMATIC cu Steaua + incidente la final

Articol de , - Publicat joi, 31 mai 2018 16:44

Dinamo București a câștigat pentru a treia oară consecutiv titlul de campioană la handbal masculin, după victoria din meciul decisiv al finalei cu Steaua, scor 22-19.

O finală nebună, pe tot parcursul ei, s-a încheiat nebunește, aseară la Chiajna. Dinamo a câștigat pentru a doua oară în deplasare și și-a păstrat titlul de campioană pe care l-a cucerit și în 2016 și în 2017.
Meciul a fost unul incendiar, cu răsturnări spectaculoase de scor, rezultatul final fiind greu de anticipat până în ultimele secunde.

Steaua parcă zbura

Cum a început meciul pentru Steaua! Elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au apărat nebunește, au plimbat rapid mingea pe semicercul advers, au recuperat mingi în apărare și au plecat vijelios pe contraatac. "Militarii" aveau 5 goluri avans în minutul 17. Dinamo părea o echipă prăbușită fără liderul ei, Sajad Esteki, accidentat în meciul 2. Un singur om parcă nu a cedat în acele momente, portarul Saied Heidarirad, care prin intervențiile sale și-a ridicat parcă și coechipierii. Chiar și așa, Steaua avea trei goluri avans la pauză și după 10 ani părea că revine campioană. Fanii erau și ei în delir, încurajându-și favoriții, gata de marea sărbătoare!

Defensivă beton, portar divin

În partea a doua însă, Dinamo a ieșit mult mai motivată de la vestiare. S-a apropiat la un gol, dar nu reușea să egaleze Steaua. După 16-13, "alb-roșiii" au marcat însă de patru ori consecutiv și au trecut în avantaj. "Dulăii" își ascuțiseră colții.

Apărarea cu Mousavi și Savenco în centru, a fost incredibil de trecut. Și când mingea a trecut de zidul dinamovist, pe traiectoria ei a fost întotdeauna iranianul Saied Heidarirad. Goal-keeperul asiatic a avut un procentaj incredibil de 60%, prin intervențiile sale "omorând" practic tot elanul Stelei.

În minutul 55 s-a consemnat ultima dată egalitatea 19-19, după care Gaiducenko, Mocanu și Mironescu au marcat punând capăt unei finale încheiată cu o bucurie alb-roșie. Chiar dacă tricourile de campioni pregătite de federație au fost unele albastre!

Finalul putea fi marcat de incidente. Câțiva ultrași ai Peluzei Sud au intrat pe teren în momentul în care dinamoviștii sărbătoreau victoria, dar n-au apucat să ajungă la adversari, intervenția forțelor de ordine fiind promptă.

În precedentele două înfruntări ale finalei, victoriile fuseseră împărțite: Steaua - Dinamo 25-27 și Dinamo - Steaua 26-27.

3 titluri
consecutive are Dinamo în Liga Națională de handbal masculin

Steaua 19
Mihalcea 6, I. Georgescu 3, M. Johansson 2, Vegar 2, Bizău 2, Florea 1, Roșu 1, Vujici 1, Kostadinovici 1. Antrenor: Ovidiu Mihăile
Dinamo 22
Descat 6, Mironescu 5, Komogorov 4, Mocanu 2, Gaiducenko 2, A. Esteki 2, Bera 1. Antrenor: Constantin Ștefan

"Noi le-am dat victoria, ca proștii! Dacă facem experimente. S-a condus prost meciul! Asta este, eu așa am văzut de sus. E dureros să pierzi așa un titlu! Am ratat prea mult. Portarul lui Dinamo a făcut diferența"Vasile Stângă, manager Steaua

"Nu câștigasem nici un titlu de antrenor cu Dinamo. Am fost campion cu Constanța, ca antrenor, și cu Dinamo ca jucător. Mi-am dorit acest titlu și acum sunt foarte fericit. Felicit jucătorii mei, au luptat admirabil"Constantin Ștefan, antrenor Dinamo

Turda a luat bronzul

Potaissa Turda a terminat pe locul 3 în Liga Națională după ce tot ieri, câștigătoarea Challenge Cup a învins pe teren propriu cu 21-20 pe CSM București. Cu scorul general de 2-1, elevii lui Horațiu Gal au obșinut medaliile de bronz.

Desfășurarea partidei Steaua - Dinamo 19-22

S-a terminat! Dinamo e campioana României!

min. 60: Steaua scapă mingea, dar dinamoviștii trimit în bară. Saeid apără dn nou și trimite titlul în Ștefan cel Mare!

min. 59: Steaua pierde posesia, fără a avea șansa de a trimite spre poartă. 19-20

min. 56: Saeid Heidaridad, portarul lui Dinamo, ajunge la 20 de mingi apărate. 19-20

min. 55: Gaiducenko trimite pe lângă poartă. Johansson, stâlpul defensivei steliste, egalează pe un contraatac în faza a 2-a. 19-19

min. 43: Mihalcea alunecă pe contraatac și sapă mingea. Esteki ratează însă din postură de 1 la 1 cu portarul Stelei. 18-19

min. 42: Dinamo înscrie 4 goluri consecutive și trece în avantaj. 16-17

min. 38: Mihalcea transformă cu siguranță o lovitură de la 7 metri. 16-13

min. 33: Mironescu este eliminat două minute. Repriza secundă începe în forță, fără vreun atac ratat. 14-13

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Steaua intră la cabine cu un avantaj de 3 goluri, scor 13-10.

min. 24: Antrenorul steliștilor cere time-out! 11-9

min.23: Mihalcea este blocat. Portarul dinamovist încearcă să înscrie din propria poartă, dar mingea este blocată. 11-9

min. 14: Prima eliminare de două minute a meciului este primită de Aslanian, după un fault dur asupra lui Șandru.

min. 9: Mihalcea transformă lovitura de la 7 metri. 3-3

min. 6: Stavrositu trimite puternic, din inter dreapta, direct în vinclul porții. 1-1

min. 1: Steaua ratează primul atac, din extrema dreaptă.

A început partida!

Steaua are un sezon nesperat. A eliminat în semifinale a 2-a favorită la câștigarea Ligii Naționale, CSM București, iar acum a reușit să împingă finala cu Dinamo în decisiv.

Dinamo are probleme de efectiv înaintea meciului decisiv. Cotele la pariuri au luat-o razna în astăzi. De la șansele egale dinaintea meciului, Dinamo a ajuns la o cotă de 2.80. Sajjad Esteki, vedeta formației, va absenta astăzi din cauza unei accidentări.

Vezi și: Ziua decisivă în handbalul românesc » Derby Steaua - Dinamo cu titlul pe masă + interviu cu doi dintre protagoniști