SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ / MASCULIN

Timișoara, egal pe terenul Stelei, Constanța pierde la Focșani!

Articol de - Publicat joi, 05 octombrie 2017 20:51

Etapa a 6-a a Ligii Naționale masculine a adus două rezultate de egalitate, dar și o mare surpriză în Moldova!

Derbyul etapei a 6-a, disputat la Chiajna între Steaua și Poli Timișoara, s-a încheiat la egalitate, 25-25. Gazdele au condus mai mult pe tabelă, s-au desprins la trei goluri, dar în partea a doua bănățenii au revenit și au avut chiar șansa să câștige. Meci bun pentru portarul Daskalovski, dar și pentru extremele Orbovici și Câmpan, în timp ce de la Steaua s-au remarcat Aslanian și Vujici.

Meci incredibil și la Odorhei acolo unde Dunărea Călărași a scos un rezultat de egalitate, 24-24, pe un teren unde se câștigă foarte greu.

Surpriza a venit la Focșani, acolo unde CSM a trecut de HC Dobrogea Sud Constanța, 21-19. Moldovenii au câștigat repriza a doua la 6 goluri, o repriză în care elevii francezului Christian Gaudin au marcat doar de 6 ori! De altfel, francezul ar putea să fie schimbat de la cârma "delfinilor", conducerea constănțeană fiind nemulțumită de evoluția echipei. Constanța are doar 7 puncte după 6 etape și e pe locul 10 în clasament!

Turda a trecut la pas de HC Vaslui, 33-20, iar Minaur Baia Mare continuă seria evoluțiilor bune, maramureșenii câștigând la Făgăraș, 27-24.

3. Potaissa Turda 12
4. Minaur Baia Mare 12