SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  CANOTAJ

CORESPONDENȚĂ DIN JAPONIA Elisabeta Lipă, reacție pentru Gazetă imediat după finala olimpică pierdută la canotaj: „Îți spun eu care a fost diferența”

România a terminat pe locul 6 finala de la 8 plus 1 feminin, la Jocurile Olimpice de la Tokyo // FOTO: Raed Krishan +18   FOTO

Articol de , - Publicat vineri, 30 iulie 2021 08:30 / Actualizat vineri, 30 iulie 2021 09:16

România a terminat pe locul 6 finala de la 8 plus 1 feminin, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. E a doua ediție în ultimii 41 de ani când nu urcăm pe podium după Londra 2012 în această probă.

Marian Ursescu, șeful departamentului sporturi de la Gazeta Sporturilor și unul dintre reporterii GSP prezenți la Jocurile Olimpice, a vorbit imediat după finală cu Elisabeta Lipă, președintele Federației de Canotaj, care a explicat ce n-a mers în finala de azi, după ce „tricolorele” au reușit o prestație de excepție în recalificări.

FOTO Barca de 8+1 a României a terminat pe 6 finala de la Jocurile Olimpice

+14 FOTO

Elisabeta Lipă, după finala olimpică de la canotaj: „A fost dorință, a fost putință, dar barca a mers înfrânată!"

„Îți spun eu care e diferența între cursa din calificări și cea din finală. La prima îți alunecă barca, ai dat totul și ai trecut linia de sosire. Acum, când te-ai zbătut într-o finală, ai obosit. Ai dat totul, dar ai venit ultimul!

Azi am văzut un 8 care nu a avut alunecare, un 8 care a avut dorință, a avut și putință, dar barca a mers înfrânată! Nu am văzut lovituri aerisite! Atunci când barca fuge, să nu simți că tragi!

„Să-și bage picioarele în apă rece și să vadă unde au greșit! Nu poți scoți record mondial și olimpic cu două zile în urmă, și să faci o cursă cum a făcut azi 8 plus 1!", spune Elisabeta Lipă pentru Gazeta Sporturilor.

Citește mai multe știri de la Jocurile Olimpice:

Ziua când barca s-a spart » Explicațiile unui eșec neașteptat în finala de 8+1 de la Jocurile Olimpice

Declarațiile Larisei Iordache înainte de finala de la Tokyo: „Sper ca glezna să țină”