SPORTURI  »  SNOOKER  »  SNOOKER

Judd Trump, demonstrație de forță la Romanian Snooker Masters » Avem tabloul complet al sferturilor

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 martie 2018 14:07

Romanian Snooker Masters și-a completat, joi, tabloul sferturilor de finală. Judd Trump a reușit o victorie-bliț, în 37 de minute și 21 de secunde, iar Kyren Wilson a definitivat tabloul de opt, luându-și revanșa în fața lui Mark Allen, pentru finala pierdută la Masters, la începutul acestui an.

Judd Trump a reușit un start impresionant la turneul internațional organizat de către McCann Bucharest şi McCann/Thiess Events în cadrul circuitului mondial World Snooker. A sancționat prompt greșelile belgianului Luca Brecel, cel mai tânăr jucător de pe tabloul de la București, punând pe tabelă break-uri de 101 și, respectiv, 118 puncte în primele două jocuri ale meciului. Englezul a avut nevoie de trei vizite la masă pentru a duce scorul la 3-0, după cel mai lung joc al partidei (11 minute, 44 secunde). Apoi, Trump a pus punct meciului cu un break de 52 de puncte și un 4-0 categoric.

În ultimul meci din primul tur, Kyren Wilson a stăvilit revenirea lui Mark Allen. ‘The Warrior’ a câștigat primele două jocuri, cu break-uri de 84 și 77 de puncte, ‘Pistolul’ a răspuns cu cel mai mare break al zilei – de 130 de puncte, însă nu a avut forța de a împinge meciul în decisiv. Englezul Kyren Wilson s-a impus, scor 4-2, în fața nord-irlandezului și îl va întâlni pentru un loc în semifinală pe Judd Trump.

Meciurile primei sesiuni din ziua a doua de la Romanian Snooker Masters s-au încheiat cu scor identic, 4-2. Galezul Ryan Day a revenit de la scorul de 1-2 în duelul cu englezul Barry Hawkins și, câștigând trei jocuri la rând, s-a impus la capătul unui meci de o oră și 42 de minute. În primul meci disputat joi, John Higgins a preluat controlul în fața lui Anthony McGill în jocul al doilea, la scorul de 0-1, cu o închidere de masă de 82 de puncte. Scoțianul a fost aproape de a realiza primul break de peste o sută de puncte în jocul al treilea, însă o ratare i-a întrerupt parcursul după doar 94 de puncte. Cvadruplul campion mondial s-a impus cu 4-2, ducând scorul întâlnirilor directe la 7-3.

Tabloul complet al sferturilor

Ali Carter (12, Anglia) - Stephen Maguire (19, Scoția)
Stuart Bingham (11, Anglia) – Liang Wenbo (18, China)
Ryan Day (17, Țara Galilor) -  John Higgins (5, Scoția)
Judd Trump (3, Anglia) – Kyren Wilson (9, Irlanda de Nord)

Biletele pentru sferturi pot fi achiziționate de la punctul de vânzare amenajat la Circul Metropolitan București, iar preţurile pentru ziua de vineri sunt cuprinse între 60 lei (cat. II) și 240 lei (cat. VIP). Turneul este dotat cu premii în valoare totală de 200.000 euro şi asigură câştigătorului un cec în valoare de 50.000 euro.