SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2022

3 puncte incredibile din Simona Halep - Danka Kovinic » Izbucnirea Simonei: „Serviciul ăsta e praf”

Simona Halep, izbucnire: „Serviciul ăsta e praf”

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 ianuarie 2022 05:18 / Actualizat sambata, 22 ianuarie 2022 05:26

Deși a fost o victorie rapidă, meciul dintre Simona Halep și Danka Kovinic din turul 3 de la Australian Open a avut parte de câteva momente interesante.

• În optimile de la Australian Open, Simona Halep o va înfrunta pe Alize Cornet, cea care a trecut de Tamara Zidanšek cu 2-1 la seturi, după un meci extrem de complicat;

În ciuda jocului foarte bun pe propriul serviciu, românca putea să-și complice partida la 5-2 în primul set, când i-a dat o minge de break adversarei după o dublă-greșeală.

Când a trimis mingea în fileu a doua oară, Simona și-a strigat frustrarea spre tribune: „Serviciul ăsta e praf”. S-a dovedit doar o problemă de moment, iar Halep și-a adjudecat setul, 6-2.

Punct extraordinar jucat de Halep și Danka Kovinic

La 5-1 în setul 2, când lucrurile erau destul de clar, Simona s-a dezlănțuit, cu o lovitură pe care până și adversara din Muntenegru a simțit nevoia să o aplaude.

Simona Halep, un contre-pied extraordinar reușit

Reușita jucătoarei noastre a avut loc în ultimul game al primului set, când Halep a evoluat din nou extraordinar. Un contre-pied care a lăsat-o mută pe adversară.

Simona Halep ((30 de ani, locul 15 WTA) încearcă să câștige la Australian Open 2022 un nou titlu de Grand Slam, după cele de la Roland Garros și Wimbledon. Halep e văzută între primele cinci favorite la trofeu.

Marea favorite de la Australian Open rămasă în concurs e Ashleigh Barty. Cea mai bună performanță a Simonei Halep la Australian Open a fost finala din 2018, pierdută în 3 seturi spectaculoase împotriva danezei Caroline Wozniacki.

Știm adversara din optimile AO pentru Simona! A eliminat un „gigant” de pe tablou

FOTO Cum a fost surprins Toni Iuruc în tribune la meciul Simonei Halep de la Australian Open 2022

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”