SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN / Ana Bogdan, eliminată în primul tur de la Melbourne de o puștoaică de 17 ani!

Ana Bogdan // Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 15 ianuarie 2019 12:20

Ana Bogdan (26 de ani/82 WTA) a pierdut meciul din turul 1 de la Australian Open în faţa jucătoarei de 17 ani Iga Swiatek (177 WTA), scor 3-6, 6-3, 4-6.

Jucătoarea din România a pierdut propriul serviciu la scorul de 3-2 în primul set şi a mai revenit la conducerea jocului abia în cel de-al doilea set, când s-a impus.

În decisiv, Ana Bogdan a făcut break-ul la scorul de 2-2, însă jucătoarea din Polonia a realizat imediat re-break-ul şi a egalat la 4. Din acel moment, Swiatek a câştigat următoarele două game-uri şi, automat, partida.

Iga Swiatek va juca în runda următoare cu Camila Giorgi, care a învins-o pe Dalila Jakupovici, scor 6-3, 6-0.

Astăzi, şi Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în primul tur de la Australian Open de Venus Williams tot după un set decisiv, scor 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2. Detalii AICI