SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Irina Begu, eliminată de la Australian Open! A pierdut fără drept de apel cu Kiki Bertens + Monica Niculescu e out și ea

Articol de GSP - Publicat marti, 21 ianuarie 2020 12:03

Irina Begu (105 WTA, 29 de ani) a fost eliminată în turul I de la Australian Open după ce a pierdut cu olandeza Kiki Bertens (10 WTA, 28 de ani) scor 1-6, 4-6.

Irina Begu a început slab meciul, iar Bertens a condus cu 3-1. Românca a câștigat un game, dar nu a avut puterea să revină și olandeza a mai luat încă trei game-uri, câștigând setul.

În al doilea set, Bertens a condus din nou cu 3-0, grație a două break-uri. Begu a încercat să revină, a făcut 3-2, dar Bertens s-a menținut în avantaj și a câștigat meciul.

În runda următoare, Kiki Bertens va juca împotriva învingătoarei meciului Katerina Bondarenko - Arina Rodionova.

Monica Niculescu, eliminată în turul I la Australian Open 2020

Și Monica Niculescu (32 de ani, 129 WTA) a fost eliminată în turul I de la Australian Open. A pierdut în trei seturi cu franțuzoaica Alize Cornet (29 de ani, 61 WTA), scor 7-5, 1-6, 0-6.

Venită din calificări, Monica Niculescu a început bine setul. A condus cu 4-0 și 5-1, dar Cornet a revenit și a egalat scorul la 5.  Niculescu a mai forțat o dată, a câștigat două game-uri și a trecut în avantaj la seturi.

Ulterior, Niculescu s-a prăbușit. Cornet a dominat următoarele două game-uri, iar jucătoarea noastră a mai câștigat doar un game.

Vezi și:

Simona FORȚĂ BRUTĂ! Cu dureri la încheietură, jucătoarea noastră a strâns din dinți și s-a calificat în turul 2 la Australian Open

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”