SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA TORONTO

Calificare muncită » Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto, după un meci nebun cu Kerber

Articol de GSP - Publicat joi, 13 august 2015 22:45

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului la Toronto, după ce a învins-o în trei seturi pe Angelique Kerber, scor 6-3, 5-7, 6-4.

Numărul 3 mondial a avut nevoie de două ore şi jumătate pentru a trece în runda următoare la turneul canadian. Meciul a fost unul dificil în care au avut loc nu mai puţin de 15 break-uri!

Simona s-a pierdut la startul setului secund şi i-a permis adversarei sale să intre în control şi, chiar dacă a revenit la 5-5, n-a mai putut evita decisivul.

În setul 3, Simona a avut cîteva ezitări, permiţîndu-i lui Kerber să revină de la 0-2, însă nu s-a precipitat şi a cîştigat pînă la urmă meciul.

În turul următor, românca va evolua împotriva învingătoarei dintre Alize Cornet şi Agnieszka Radwanska.

Halep - Kerber 6-3 5-7 6-4

VICTORIE SIMONA! Halep merge în sferturi

Halep - Kerber 6-3 5-7 5-4

Simona joacă excelent în acest final de meci! Românca va servi pentru calificarea în sferturi

Halep - Kerber 6-3 5-7 2-2

Break Kerber! Simona pierde avansul pe care şi-l procurase în debutul setului, iar meciul rămîne deschis

Halep - Kerber 6-3 5-7 2-0

Break Halep! Românca se distanţează rapid în startul setului decisiv

Halep - Kerber 6-3 5-7

Break Kerber! Simona nu reuşeşte să ducă setul în tie-break, iar meciul se va decide în decisiv

Halep - Kerber 6-3 5-6

Kerber îi opreşte seria de trei game-uri a Simonei

Halep - Kerber 6-3 5-5

Game excelent făcut de Simona, care reintră în set

Halep - Kerber 6-3 4-5

Break Simona! Halep pune presiune din nou pe adversara ei, care pierde controlul game-ului, deşi se distanţase la 30-0

Halep - Kerber 6-3 3-5

Game reuşit de Simona, care are nevoie de un nou break pentru a evita setul decisiv

Halep - Kerber 6-3 2-5

Kerber îşi face serviciul după un game lung în care Halep a irosit două mingi de break

Halep - Kerber 6-3 2-4

Break Kerber! Din nou Simona pierde pe propriul serviciu la zero!

Halep - Kerber 6-3 2-3

Break Halep! În continuare, românca face multe puncte pe serviciul advers şi se ţine aproape de Kerber

Halep - Kerber 6-3 1-3

Break Kerber! Continuă problemele pentru Simona pe propriul serviciu. Românca salvează o minge de break, dar rămîne la distanţă de Kerber

Halep - Kerber 6-3 1-2

Break Halep! Emoţii mari pentru Simona. Românca a revenit însă de la 30-40 şi a recuperat break-ul pierdut

Halep - Kerber 6-3 0-2

Break Kerber! Adversara Simonei pare mult mai proaspătă în acest început de set doi

Halep - Kerber 6-3 0-1

Început bun de set pentru Kerber, care reuşeşte să o plimbe suficient de mult pe Simona pentru a-şi asigura primul game

Halep - Kerber 6-3

Excelentă atitudinea Simonei, care închide primul set cu un as şi un game cîştigat la 0

Halep - Kerber 5-3

Primul game cîştigat pe propriul serviciu şi de Kerber, însă acum Halep va servi pentru cîştigarea primului set

Halep - Kerber 5-2

După două game-uri în care şi-a pierdut serviciul la 0, Simona a revenit de la 15-40 şi se distanţează de Kerber

Halep - Kerber 4-2

Break Simona! Seria break-urilor continuă, Halep fiind în continuare foarte agresivă la primire

Halep - Kerber 3-2

Break Kerber! Din nou Simona îşi pierde serviciul fără să facă punct

Halep - Kerber 3-1

Break Simona! Încă un game cîştigat pe serviciul adversarei de Halep, care întîmpină probleme în acest start de meci doar cînd se află la serviciu

Halep - Kerber 2-1