SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

FOTO Cine e Elena Rybakina, următoarea adversară a Simonei Halep la Wimbledon » Putea fi interzisă la Londra!

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a învins-o categoric pe Amanda Anisimova (20 de ani, locul 25 WTA), scor 6-2, 6-4, și o va întâlni în semifinalele Wimbledon 2022 pe Elena Rybakina (23 de ani, locul 23 WTA). +21   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iulie 2022 18:00 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2022 18:57

Rybakina s-a calificat în penultimul act după ce a învins-o azi pe Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3. Meciul dintre Simona Halep și Elena Rybakina va avea loc joi, după ora 17:00. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Eurosport 2.

Simona Halep, lovitură uluitoare în meciul cu Anisimova » Adversara nu a avut replică
WIMBLEDON 2022

Elena Rybakina, adversara Simonei Halep în semifinalele Wimbledon

Rybakina s-a născut și a crescut în Moscova, capitala Rusiei, dar din 2018 reprezintă Kazahstan. Elena și-a schimbat naționalitatea din dorința de a primi mai multe fonduri și sprijin din partea Federației.

Dacă ar fi reprezentat în continuare Rusia, Rybakina nu ar fi putut participa la ediția din acest an de la Wimbledon. Motivul? Jucătorii de tenis ruși și bieloruși au fost interziși la Wimbledon în contextul războiului din Ucraina.

• 3,5 milioane de dolari câștigate din tenis

Simona Halep și Elena Rybakina s-au întâlnit de trei ori până acum. Prima lor întâlnire nu a fost deloc fericită pentru jucătoarea noastră: Simona s-a retras în 2019 la Wuhan (optimi) din cauza unei accidentări suferite în setul 1, când adversara conducea cu 5-4.

În schimb, celelalte două întâlniri au fost câștigate de Halep: în 2020 a învins-o în finala de la Dubai, scor 3-6, 6-3, 7-6, iar în 2021 a trecut de ea la US Open (turul 3), 7-6, 4-6, 6-3. Ambele meciuri au fost intens disputate: primul a durat două ore și 29 de minute, iar al doilea două ore și 23 de minute.

Dacă Simona Halep se va impune la All England Club, ar fi al doilea trofeu pe iarba de la Wimbledon pentru româncă, după cel cucerit în 2019, și al 3-lea Grand Slam all-time.

Darren Cahill a ajutat-o pe Amanda Anisimova, înaintea duelului cu Simona Halep din „sferturi” la Wimbledon

Bookmakerii au răsturnat cotele » Cine e acum favorită la câștigarea Wimbledon 2022

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”