SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

Djokovic - Tsitsipas, Roland Garros 2021. Momentul controversat care a schimbat soarta finalei » Tsitsipas, în lacrimi: „Nu știu ce s-a întâmplat acolo”

Stefanos Tsitsipas (22 de ani, 5 ATP) știe unde s-a schimbat cursul finalei pierdute la Roland Garros, în fața lui Novak Djokovic (34 de ani, 1 ATP), scor 7-6(2), 6-2, 3-6, 2-6, 4-6. +24   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 iunie 2021 21:16 / Actualizat luni, 14 iunie 2021 09:49

Tsitsipas a fost la un set de primul trofeu major din carieră. Grecul l-a condus cu 2-0 pe Djokovic, dar totul s-a rupt între seturile 2 și 3, când sârbul a cerut o pauză de vestiar. Stefanos a vorbit despre acel moment.

Stefanos Tsitsipas, distras de pauza lui Djokovic: „Nu știu ce s-a întâmplat acolo”

„Am învățat că două seturi nu înseamnă nimic. A revenit alt jucător (n.r. după pauza de vestiar). Nu știu ce s-a întâmplat acolo, dar nu mi-a mai dat pic de spațiu. S-a mișcat mai bine, a fost mai proaspăt ca înainte. Mi-a citit jocul mai bine, dintr-odată”, a spus Stefanos Tsitsipas, după finala pierdută contra lui Djokovic.

Stefanos Tsitsipas, în lacrimi după finala cu Djokovic

Tsitsipas a fost afectat vizibil de pierderea finalei. Sportivul din Grecia a izbucnit în lacrimi, imediat după ultimul punct al partidei. Stefanos nu și-a revenit din șoc minute bune. Și-a găsit cu greu cuvintele în startul festivității de premiere, ochii fiind în continuare umezi.

+20 FOTO

3 borne impresionante atinse de Novak Djokovic, după triumful de la Roland Garros

• Novak Djokovic ajunge la 19 trofee de Grand Slam în carieră, la unul în spatele lui Federer și Nadal;
  • Djokovic este primul jucător cu cel puțin două victorii în fiecare turneu de Grand Slam, Australian Open, Roland Garros, Wimbledon și US Open;
  • Novak Djokovic este doar al 6-lea jucător din era Open care revine de la 0-2 într-o finală de Grand Slam;

VIDEO Rezumatul finalei Novak Djokovic - Stefanos Tsitsipas

Povestea emoționantă a dublei învingătoare de la Paris, Barbora Krejcikova >>„Mereu voi fi acea fetiță din micul meu oraș”

Djokovic - Tsitsipas, finala Roland Garros » Cristian Geambașu, cronică de pe Philippe Chatrier: „Ogarul imperial a mai câștigat o vânătoare!”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”