SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Înfrângere la debut » Gabriela Ruse, eliminată de Elise Mertens, în turul I la Roland Garros

Gabriela Ruse / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 mai 2022 19:25 / Actualizat duminica, 22 mai 2022 20:49

Gabriela Ruse (24 ani, 52 WTA), cea de-a doua jucătoare din România care a jucat azi la Roland Garros, a fost eliminată pe Elise Mertens (26 de ani, 33 WTA), în turul I al turneului din capitala Franței. Belgianca s-a impus fără probleme, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 17 minute.

Gabriela Ruse a jucat pentru prima oară pe tabloul principal de la Roland Garros, însă a fost învinsă de belgianca Elise Mertens, favorită 31 și 32 WTA, cu 6-3, 6-1.

Românca în vârstă de 24 de ani a revenit după o perioadă plină de probleme medicale și încă încearcă să-și găsească ritmul. A fost a cincea sa prezență pe grila principală la un turneu de Mare Șlem, ea reușind să treacă de primul obstacol doar în acest an la Australian Open și oprindu-se în această fază la Wimbledon 2018 și 2019 și US Open 2021.

În runda următoare, Elise Mertens va juca împotriva învingătoarei meciului Anastasia Gasanova – Marie Bouzkova.

Gabriela Ruse - Elise Mertens 3-6, 1-6

• Mertens câștigă într-o manieră dominantă setul secund, 6-1. Gabriela Ruse părăsește turneul de la Paris, chiar la debutul său pe tabloul principal al Openului Parizian!
  • Start ideal de setul secund pentru jucătoarea din Belgia, care izbutește break-ul. 3-6, 0-1.
  • Cu oscilații vizibile, Mertens reușește să-și adjudece, în cele din urmă, primul set al partidei. 3-6
  • Gabriela reușește să-și recupereze break-ul, e din nou în luptă pentru câștigarea primului set. 3-4
  • Mertens domină partida și nu-i mai dă româncei oportunități la retur. 2-4.
  • Jucătoarea din Belgia anulează startul bun de meci al Gabrielei. Ruse a reușit break-ul în game-ul inaugural, dar a cedat următoarele trei game-uri. 1-3.
  • A început duelul de pe Terenul 6!

Azi a început Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Sorana Cîrstea (32 de ani, 27 WTA) a deschis ziua de tenis de pe terenul 6 și s-a impus în două seturi în meciul cu Tatjana Maria (34 de ani, 107 WTA), scor 6-3, 6-3. În turul secund, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Sloane Stephens și Jule Niemeier

Simona Halep a primit o veste de ultim moment la Roland Garros: adversară SCHIMBATĂ în primul tur

Sorana Cîrstea, ajutată la Roland Garros de Goran Ivanisevic, antrenorul lui Novak Djokovic: „Sunt foarte recunoscătoare”

Încă o „victimă” de top la Roland Garros: campioana din 2016, eliminată în primul tur de „coșmarul granzilor”

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia