SPORTURI  »  TENIS  »  BEIJING

Încă un pas spre Turneul Campionilor » Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în finală la Beijing

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 octombrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 04 octombrie 2014 14:26

Percehea formată din Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer a învins cuplul Fabio Fogninin/Leonardo Mayer, scor 6-4, 6-4, şi s-a calificat în finala turneului de 500 de puncte de la Beijing, cu premii de 3,755 milioane de dolari.
Pentru a-şi afla adversarii din ultimul act, Tecău şi Rojer trebuie să aştepte rezultatul meciului Julien Benneteau/Vasek Pospisil, cap de serie numărul 4 - Johan Brunstrom/Nicholas Monroe, echipă venită din calificări.

Prezenţa în finală este recompensată cu un premiu de 80.510 dolari şi 300 de puncte ATP, iar cîştigarea turneului cu 178.450 de dolari şi 500 de puncte ATP.

6 titluri au cîştigat Tecău şi Rojer în 2014: Shenzhen, Washington, s-Hertogenbosch, Bucureşti, Casablanca şi Zagreb

6 este locul pe care îl ocupă în clasamentul pe echipe, avînd şanse reale de calificare la Turneul Campionilor de la Londra