SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Irina Begu se califică în turul secund de la Roland Garros, după un meci dramatic de 3 ore și 19 minute » Cu cine va juca în turul următor

Articol de GSP - Publicat marti, 29 mai 2018 16:22

Irina Begu, locul 40 WTA, a învins-o pe Anna Karolina Schmiedlova, locul 77 WTA, scor, 6-4, 5-7, 9-7, și s-a calificat în turul secund al turneului de la Roland Garros.

Irina a început bine meciul, conducând cu 3-1. Schmiedlova a revenit și a egalat, dar Begu a preluat imediat conducerea, cu încă un break. Jucătoarea noastră s-a menținut în față și a câștigat setul.

Procentajul punctelor cu primul serviciu, doar 59 la sută, a fost unul dintre marile dezavantaje ale româncei. Schmiedlova a profitat, a fost agresivă la retur, și a dus partida în decisiv.

Irina a fost într-o continuă cursă de revenire în decisiv, reușind într-un final să egaleze la 5. Karolina a tremurat la serviciu, a jucat doar cu mingea a 2-a, și i-a acordat româncei șansa de a servi pentru meci, la 6-5. Nici Begu nu a avut nervii tari și a ratat. Au urmat game-uri la limită, echilibrate. Finalul a venit după 3 ore și 20 de minute și 3 mingi de meci ratat.

Irina Begu va juca în turul următor împotriva chinezoaicei Shuai Zhang (29 de ani, 27 WTA).

57 de erori neforțate a avut Begu în meci, față de doar 35 ale adversarei

Vezi și: Sorana Cîrstea, eliminată în turul I la Roland Garros » A pierdut dramatic în trei seturi

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”