SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

IRINA BEGU - BIANCA ANDREESCU 6-4, 6-7, 2-6 // FOTO + VIDEO Genă de mare CAMPIOANĂ! Andreescu revine ULUITOR și câștigă la Miami, după ce Begu a avut 5-1 în setul 2 și minge de meci!

Bianca Andreescu - Irina Begu // FOTO: Reuters +9   FOTO
Bianca Andreescu - Irina Begu // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat joi, 21 martie 2019 21:21

Bianca Andreescu, 18 ani, 24 WTA, a obținut o victorie dramatică în fața Irinei Begu, în turul inaugural de la Miami. Canadianca s-a impus cu 4-6, 7-6 (2), 6-2, după un meci incredibil, în care a revenit de la set și 1-5. Andreescu a salvat  o minge de meci și s-a impus într-un thriller de două ore și 35 de minute.

Tenisul e unul dintre acele sporturi unde o înfrângere dureroasă, cum a fost cea suferită de Irina în fața Biancăi săptămâna trecută, la Indian Wells, poate fi răzbunată în cel mai scurt timp. Iar românca a încercat să profite la maximum de ocazia ivită la Miami și a prestat, timp de mai bine de o oră, una dintre cele mai solide evoluții din ultima perioadă.

De neclintit în primul set

Intențiile ofensive ale Irinei Begu au ieșit la iveală încă din primele game-uri ale partidei. Românca a început cu break, pe care și l-a confirmat ulterior, însă Andreescu a revenit și a egalat la doi.

Irina Begu a continuat să joace solid, a imprimat multă greutate loviturilor de pe ambele părți ale terenului și a reușit un nou break. Pe care și l-a menținut până la finalul setului, câștigat cu 6-4.

Serviciul a fost pe parcursul primului set aliatul Irinei Begu, românca profitând de o armă nu tot timpul prietenoasă.

Public ostil

Irina s-a confruntat pe parcursul meciului și cu un public care a fost vizibil de partea Biancăi Andreescu, americanii bucurându-se excesiv la punctele reușite de canadiancă. Fiecare lovitură a campioanei de la Indian Wells era întâmpinată cu urale din tribune, semn că puștoaica stabilită în Canada, apărută brusc pe radarul marilor turnee, tinde să devină un fenomen la nivel global.

Andreescu a fost cea matură

Copleșită în unele momente și parcă epuizată după efortul din ultimele două săptămâni, Bianca Andreescu a fost surclasată în prima parte a setului secund.

Begu a debutat cu break, Andreescu a contracarat imediat, dar de acolo a urmat o dominare autoritară a jucătoarei noastre, care s-a distanțat la 5-1. Acolo, Irina a ezitat, nu și-a folosit experiența net superioară și a clacat. De la 5-1, s-a văzut egalată, ratând inclusiv o minge de meci.

Explozia Biancăi Andreescu, care lipsise cu desăvârșire în meci, a ieșit la suprafață, iar canadianca cu origini românești, complet renăscută, și-a trecut în cont setul secund la tie-break. Descătușată, loviturile ei au început brusc să aibă lungime, agresivitate și au descompus, treptat, fiecare parte din jocul Irinei.

Begu a fost de nerecunoscut în setul decisiv, blocată psihic parcă în acel final uluitor de set secund în care a avut meciul în mână. A început dezastruos, iar micile semne de revenire au fost stopate de imperturbabila Bianca Andreescu, care s-a impus cu 6-2.

Victorie dramatică pentru Bianca Andreescu, care o va înfrunta în turul secund pe Sofia Kenin, locul 34 WTA.

Vezi aici mai multe imagini de la meci

Begu - Andreescu 6-4, 6-7 (2), 2-6

Desfășurarea liveTEXT a meciului

2-6, Game, Set, Meci Andreescu: Canadianca închide meciul fără probleme și obține calificarea în turul secund la Miami

2-5, Break Andreescu: Încă un break reușit de Bianca Andreescu, care se apropie de victorie. Irina pare descumpănită, iar victoria pare să fie acum o formalitate pentru jucătoarea din Canada
2-4, Game Andreescu: Irina nu reușește să se apropie prea mult pe serviciul adversarei sale, iar Andreescu mai adaugă un game pe tabelă, apropiindu-se din ce în ce mai mult de o victorie ce părea improbabilă
2-3, Game Begu: Irina reușește un game liniștitor pe propriul serviciu și se apropie din nou de Andreescu. Cumva, românca încearcă să treacă peste dezamăgirea ratării setului scecund și să revină la constanța din prima manșă
1-3, Game Andreescu: Jucătoarea canadiană se apără fabulos, rezistă în fața asediului Irinei Begu, care a forțat egalarea. Andreescu se desprinde în setul secund, conduce cu 3-1

1-2, Game Begu: Câtă nevoie avea Begu de acest game! Irina reușește, cumva, să pună stop gândurilor negative care i-au „perforat” jocul în ultima jumătate de oră. Românca se impune muncit pe propriul serviciu și menține suspansul în decisivul de pe Terenul „Butch Buchholz”, unul în care spectatorii o susțin covârșitor pe Andreescu
0-2, Game Andreescu: Start ideal de set secund pentru canadiancă. Andreescu cedează un singur punct pe propriul serviciu, domină cu autoritate schimburile și își consolidează avantajul din setul secund

0-1, Break Andreescu: Irina Begu e în continuare de nerecunoscut! Româncare pare prăbușită psihic și îi face cadou Biancăi Andreescu 3 puncte

Începe setul decisiv, cu Irina Begu la serviciu!
Setul 3 întârzie să înceapă! Bianca Andreescu e în continuare la vestiar, canadianca luându-și o pauză după sfârșitul setului secund

Desfășurarea tie-break-ului:

6-7 (2): Canadianca apelează din nou la o scurtă, cu care închide soarta setului secund. Vom avea set decisiv! Irina a irosit un avantaj incredibil, conducând cu 6-4 și 5-1. Andreescu a revenit de la minge de set, a profitat de căderea psihică a Irinei și s-a impus fără probleme în tie-break
6-6 (2-6): Andreescu irosește prima minge de set cu o neforțată
6-6 (1-6): Sarabanda erorilor neforțate continuă: Irina greșește din nou, sunt șase mingi consecutive de set pentru Andreescu
6-6 (1-5): Primul punct al româncei vine după o eroare neforțată a Biancăi Andreescu
6-6 (0-5): Scurtă de mare finețe a canadiencei, care se desprinde în tie-break
6-6 (0-4): Totul merge în direcția dictată de Bianca Andreescu. Irina nu rezistă asediului Biancăi și face o nouă eroare neforțată
6-6 (0-3): Eroare neforțată a Irinei Begu, românca și-a pierdut ambele servicii de care a beneficiat
6-6 (0-2): Mini-break Bianca Andreescu. Canadianca lovește mult mai solid și pare că și-a recăpătat forța interioară pe care o pierduse la începutul setului secund
6-6 (0-1): Start incendiar de tie-break, Andreescu câștigă un punct fabulos la fileu

6-6, Game Begu: Irina pune punct seriei nefaste și face un game excelent pe propriul serviciu. Românca egalează la 6, vom avea tie-break!
5-6, Game Andreescu: Totul pare în favoarea candiencei în aceste momente, Bianca reușind un game facil pe propriul serviciu. E pentru prima oară în meci când Andreescu se află la conducere, iar Begu va servi pentru a rămâne în set. Ipostază de necrezut pentru Irina, al cărui avantaj, 5-1, s-a văzut risipit în câteva minute
5-5, Break Andreescu: Irina risipește incredibil avantajul pe care-l avea acum 20 de minute. Begu a clacat și a doua oară când a servit pentru a închide meciul, iar Andreescu egalează incredibil de la 1-5

5-4, Game Andreescu: Canadianca reușește al treilea game consecutiv și exercită acum o presiune uriașă pe Irina Begu. Jocul româncei nu mai prezintă aceeași luciditate arătată anterior, iar presiunea avantajului pare să o fi destabilizat pe Irina. Rămâne, totuși, avantajul unui break, iar Begu va servi imediat pentru a încerca să închidă partida.
5-3, Break Andreescu: Canadianca salvează o minge de meci pe serviciul Irinei și se apropie periculos de jucătoarea noastră.  Brusc, Irina și-a pierdut din constanța arătată pe durata întregului meci
5-2, Game Andreescu: Canadianca rezistă în fața presiunii dictate de Begu și rămâne deocamdată în meci. Irina va servi însă pentru victorie și calificarea în turul secund

5-1, Game Begu: Irina își construiește cu minuțiozitate punctele, gestionează bine mingile liftate ale Biancăi și reușește să mai pună un game în zestre. Canadianca Bianca Andreescu va servi pentru a rămâne în meci
4-1, Break Begu: Irina e de neoprit în setul secund! Românca mai reușește un break și se apropie din ce în ce mai mult de victorie. Jucătoarea noastră a profitat de jocul lent al canadiencei, care pare copleșită fizică după efortul ultimelor săptămâni

3-1, Game Begu: Irina servește la fel de bine cum ne-a obișnuit pe aproape toată durata meciului. Românca se distanțează în setul secund
2-1, Break Begu: Roller-coaster-ul break-urilor din setul secund continuă! Irina câștigă un game lung pe serviciul Biancăi Andreescu și preia din nou conducerea în manșa secundă
1-1, Break Andreescu: Bianca Andreescu contracarează și izbutește un break la zero, profitând, ce-i drept, și de erorile jucătoarei noastre
1-0, Break Begu: Canadianca are un început modest de set secund. Bianca Andreescu a greșit mult și i-a permis Irinei Begu să facă break
A început setul secund, cu Andreescu la serviciu

6-4, Game, Set Begu: Irina supraviețuiește celui mai lung game al meciului și reușește până la urmă să-și treacă în cont primul set, încununarea unei evoluții solide a jucătoarei noastre. Irina trebuie să se confrunte și cu un public care e vizibil de partea Biancăi Andreescu, americanii bucurându-se excesiv la punctele reușite de canadiancă

5-4, Game Andreescu: Canadianca rămâne în set grație unei evoluții consistente pe propriul serviciu
5-3, Game Begu: Jocul solid al Irinei continuă! Begu salvează două mingi de break ale canadiencei, manageriază excelent momentele de dificultate și reușește desprinderea în setul inaugural. Andreescu va servi pentru a rămâne în set

4-3, Game Andreescu: Canadianca rămâne aproape și câștigă fără emoții game-ul jucat pe propriul serviciu. Bianca a finalizat game-ul cu o scurtă de efect, la care Irina nu a găsit răspuns

4-2, Game Begu: Irina servește excelent și reușește să se distanțeze în setul secund. Tenis impresionant arătat în aceste momente ale jocului de Irina Begu, care pare foarte dezinvoltă
3-2, Break Begu: Irina reușește un nou break și revine în avantaj! Jucătoarea noastră nu s-a lăsat demoralizată de pierderea precedentelor două game-uri și a hăituit-o pe Bianca Andreescu, lovind agresiv de pe ambele părți ale terenului
2-2, Break Andreescu: Avantajul Irinei Begu se risipește rapid. Andreescu a returnat foarte bine și a izbutit break-ul
2-1, Game Andreescu: Jucătoarea canadiană câștigă primul game al partidei, grație unui tenis eficient și mult mai agresiv. Bianca a avansat la fileu și a pus-o în dificultate pe Irina Begu

2-0, Game Begu: Irina confirmă break-ul! Românca a servit excelent și nu i-a dat șanse la retur Biancăi Andreescu

1-0, Break Begu: Start excelent de meci pentru jucătoarea noastră, care returnează eficient, stă bine în schimburi și reușește să câștige pe serviciul canadiencei

A început meciul! Bianca Andreescu se află la serviciu!
Cele două jucătoare se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp!

Vezi și: Simona Halep la Miami. 3 declarații tari: despre Bianca Andreescu, motivul pentru care l-a ales pe Daniel Dobre și o declarație amară despre bătrânețe

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”