SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Irina Begu e în turul II la Roland Garros după victoria cu Jil Teichmann » Urmează meciul cu Simona Halep

Irina Begu (30 de ani, 73 WTA) o va întâlni pe Jil Teichmann (23 de ani, 53 WTA) în turul 1 de la Roland Garros

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 septembrie 2020 16:33 / Actualizat duminica, 27 septembrie 2020 20:29

Irina Begu (30 de ani, 73 WTA) a trecut de elvețianca Jil Teichmann (23 de ani, 53 WTA) în turul 1 de la Roland Garros, scor 6-4, 4-6, 3-6

Irina Begu e în turul II la Roland Garros după un meci de 2 ore și 31 de minute, în care a câștigat cu greu în fața lui Teichman. Românca a prestat un joc excelent în setul 1, conducând cu 4-1. Elvețianca a egalat, dar Begu a forțat și a câștigat setul, scor 6-4.

În setul doi, Teichmann și-a ridicat nivelul de joc. A condus cu 3-0, însă Irina a revenit în joc. După ce s-a făcut 3-3, Jil a avut 5-3 și, după încă un game făcut de Begu, a câștigat setul, 6-4. Al treilea set a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 3-3. Irina a forțat și a reușit două break-uri, câștigând setul cu 6-3.

Desfășurarea liveTEXT a duelului Irina Begu - Jil Teichmann 6-4, 4-6, 3-6

GAME, SET, MECI Irina Begu: românca mai face un break și câștigă meciul, calificându-se în turul II la Roland Garros. Irina a încheiat meciul cu un lob executat perfect peste Teichmann

Game Begu, 5-3: Irina va servi pentru a câștiga meciul, după un game foarte bun

Break Begu, 4-3: Românca reușește break-ul și este aproape de a câștiga meciul

Game Begu, 3-3. Irina egalează din nou și joacă din ce în ce mai bine

Game Teichmann, 2-3: Cel mai complicat game din acest set. Jill a avut 40-15, dar Irina e egalat. Begu nu a avut însă forța să facă break-ul

Game Begu, 2-2: Irina egalează din nou. Teichmann a forțat, a câștigat două puncte, dar nu a reușit să îi pună probleme româncei

Game Teichmann, 1-2: Game rapid câștigat de elvețiancă. Begu a returnat slab și nu a câștigat niciun punct

Game Begu, 1-1: Irina a egalat rapid, după un game foarte bun reușit pe propriul serviciu

Game Teichmann, 0-1: Jill începe setul decisiv cu un game bun. Begu a avut 15-0, dar Teichmann a revenit și a preluat conducerea

Setul 3

SET JIL TEICHMANN, 6-4: Meciul ajunge în decisiv. Teichmann a mai făcut un break și a reușit să câștige setul.

Break Begu, 4-5: Românca rămâne în set. A avut lovituri foarte bine plasate și a fost la conducerea schimburilor, reușind s-o încurce mereu cu returul pe Teichmann

Break Teichmann 3-5: Elvețianca mai face un break. Jil a jucat foarte bine, a returnat toate mingile trimise de Begu și a forțat-o să își piardă serviciul

Game Teichmann, 3-4: Jil este din nou în față după un game în care a fost ajutată de un serviciu excelent

Game Begu, 3-3: Irina egalează scorul în acest game

Break Begu, 2-3: Irina a făcut un game perfect la retur! A jucat agresiv, a returnat lung și puternic și a făcut rebreak-ul

Game Halep, 1-3: Begu reușește să întrerupă seria adversarei, după un game foarte solid

Game Teichmann, 0-3: Elvețianca își continuă jocul foarte bun. În acest momente, Irina nu are răspuns la loviturile adversarei

Break Teichmann, 0-2: Jil preia inițiativa în meci. Este mai agresivă și lovește bine, în timp Begu face multe greșeli. Irina a avut 40-15, dar elvețianca a revenit și a faăcut break-ul

Game Teichmann, 0-1: Teichmann câștigă primul game din setul doi, după ce Irina a avut un start slab, cu multe ezitări

Setul 2

SET IRINA BEGU, 6-4: După un game lung, în care a salvat o minge de break, Begu a reușit să se impună în primul set

Break Begu, 5-4: Irina oprește seria bună a adversarei și mai face un break, urmând a servi pentru meci. Begu a jucat foarte bine în acest game, reușind să lungească schimburile și s-o facă pe Teichmann să comită greșeli neforțate

Break Teichmann, 4-4: Scorul este din nou egal, după ce Jil a reușit încă un break, după un game lung, cu multe ezitări din partea ambelor jucătoare

Game Teichmann, 4-3: Elvețianca mai câștigă un game și se aproprie de Begu. Irina a avut două mingi de break, pe care le-a ratat după două greșeli neforțate

Break Teichmann, 4-2: Irina ratează ocazia de a mai câștiga un game și cedează pe propriul serviciul. Teichmann face break-ul după un joc modest făcut de Begu, care a greșit de multe ori

Break Begu, 4-1: Irina mai face un break și e la un pas să câștige setul. Românca a jucat excelent la retur și a cedat doar un punct în acest game. La ultimul punct, Begu a reușit o lovitură excelentă, în diagonală, de la fileu.

Game Begu, 3-1: După un game complicat, Irina își mărește avantajul! Teichmann a avut 40-15, după dublă greșeală făcută de Irina, dar românca a revenit. Begu a salvat trei mingi de break și a reușit să câștige game-ul

Break Begu, 2-1: Irina e prima care câștigă pe serviciul adversarei. Teichmann a servit moale și i-a permis Irinei să returneze puternic și bine plasat. La 15-40. Jill a lovit prea lung și mingea a ieșit afară

Game Begu, 1-1. Irina egalează rapid după un game scurt. Begu a fost sigură îl lovituri și a controlat schimburile de la început

Game Teichamann, 1-1: Jil a câștigat primul game din meci, jucat pe propriul serviciu. A servit bine și nu a lăsat-o pe Begu să își facă jocul

Irina Begu este una dintre cele 7 românce de pe tabloul principal de la Roland Garros. Prima care a evoluat în turul 1 a fost Simona Halep, iar acum vine rândul lui Begu. Celelalte 5 sportive din România (Patricia Țig, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Monica Niculescu și Irina Bara) vor juca zilele următoare.

2 tituri WTAare în palmares elvețianca Jil Teichmann, cu 2 mai puține decât Irina Begu

Alte știri de la Roland Garros:

FOTO Frigul din Paris a speriat-o pe Simona Halep! Cum s-a afișat jucătoarea de tenis la primul meci de la Roland Garros

Un nume imens al tenisului, impresionat de Simona Halep: „Cred că va fi foarte greu de bătut”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”