SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

România - Canada // Zi perfectă la Fed Cup » Sorana Cîrstea și Irina Begu aduc România aproape de play-off

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 februarie 2018 17:14

România conduce cu 2-0 în disputa contra Canadei, primul tur al Grupei Mondiale II din Fed Cup, la Cluj Napoca. Sorana Cîrstea și Irina Begu au câștigat primele două meciuri. Duminică se vor disputa ultimele două meciuri de simplu și partida de dublu.

Sorana Cîrstea a câștigat lejer primul meci al zilei cu Carol Zhao, scor 6-2, 6-2, în mai puțin de o oră. Irina Begu a avut un meci mai dificil cu Bianca Andreescu, având nevoie de set decisiv. În final, Begu s-a impus cu 6-3, 6-7(4), 6-2, după 2 ore și 35 de minute.

Duminică, de la ora 12:00, se întâlnesc Irina Begu cu Carol Zhao, Sorana Cîrstea cu Bianca Andreescu și la dublu Ana Bogdan/Raluca Olaru cu Katherine Sebov/Gabriela Dabrowski.

Desfășurarea liveTEXT a meciului câștigat de Irina:

GAME, SET, MECI IRINA Begu, 6-2: Irina Begu reușește break-ul și a câștigat meciul. România conduce cu 2-0 după prima zi.

Game Begu, 5-2: Irina și-a câștigat din nou game-ul de serviciu și este la un game de a câștiga meciul. Begu joacă sigur și controlează autoritar fiecare schimb, atunci când servește
Game Andreescu, 4-2:
Bianca reușește să câștige al doilea game din set. A salvat o minge de break și se menține aproape de Begu
Game Begu, 4-1:
Irina este tot mai aproape de a câștiga meciul. A câștigat din nou pe propriul serviciu și domină autoritar schimburile.
Game Andreescu, 3-1:
Candianca câștigă primul meci din acest set decisiv. Andreescu a revenit de la 15-40 și reușit să își adjudece game-ul
Game Begu, 3-0:
Avansul Irinei este tot mai mare. Jocul lui Begu este unul sigur, fără greșeli, iar Andreescu este depășită la fiecare minge
Break Begu, 2-0:
Început excelent de set pentru Irina. A reușit primul break al setului și se distanțează rapid față de Andreescu
Game Begu, 1-0:
Irina a început setul decisiv. A servit sigur și a preluat conducerea în acest set

După 12 minute de pauză, a început setul trei. Begu servește prima

Meciul este întrerupt înainte de decisiv. Bianca Andreescu acuză probleme medicale.

6-7: GAME, SET! Bianca Andreescu își adjudecă acest set după ce s-a impus în tie-break, scor 7-4.
6-6:
Irina salvează setul și-l duce în tie-break!
5-6:
Bianca își face și ea serviciul și continuă să nu renunțe la acest set.
5-5:
Niciuna dintre cele două jucătoare nu vrea să renunțe și merg umăr la umăr în acest set.
4-5:
Bianca o răpune pe Irina pe propriul serviciu după mai multe încercări eșuate.
4-4:
Irina își face serviciul și egalează!
3-4:
Bianca Andreescu trece în avantaj!
3-3: BREAK Andreescu!
Bianca trimite o ultimă minge pe linie și câștigă pe serviciul Irinei.
3-2:
Bianca Andreescu profită de o eroare neforțată a Irinei și își face serviciul.
3-1:
Irina câștigă mai lejer de această dată pe propriul serviciu și își mărește diferența.
2-1: BREAK BEGU!
Irina face diferența pentru prima dată în acest game.
1-1:
Irina a câștigat cu greu acest game muncit pe propriul serviciu.
0-1:
Game alb pentru Bianca Andreescu.
A început setul doi! Bianca Andreescu servește prima!

6-3: GAME, SET IRINA BEGU! Jucătoarea noastră își adjudecă primul set!
5-3: BREAK BEGU!
Irina a câștigat punctul care îi poate aduce primul set astăzi.
4-3:
Cele două continuă să joace de la egal la egal!
3-2:
Irina trece în avantaj, după două greșeli incredibile ale Biancăi!
2-2: BREAK BEGU!
Irina recuperează avansul pierdut și scorul e din nou egal. Jucătoarea noastră a avut 3 mingi de break, însă în prima fază le-a pierdut pe toate, dar a revenit și și-a adjudecat break-ul.
1-2: BREAK Andreescu!
Bianca o aduce pentru prima dată în avantaj pe Canada.
1-1:
Game alb reușit de Bianca Andreescu.
1-0:
Irina a început perfect meciul și a pierdut doar un singur punct pe propriul serviciu.
A început meciul! Irina Begu servește prima!
Cele două jucătoare au ieșit la încălzire!

Desfășurarea liveTEXT a meciului câștigat de Sorana:

6-2: GAME, SET, MECI SORANA CÎRSTEA! Jucătoarea noastră aduce primul punct în tabăra României în confruntarea cu Canada.
5-2:
Istoria acestui meci e scrisă! România își poate trece deja în drept primul punct câștigat în confruntarea cu Canada.
4-2:
Zhao își face serviciul pentru a doua oară la rând în acest meci.
4-1:
Sorana își mai adjudecă un game și pare să nu aibă prea mari probleme!
3-1: Zhao își face cu greu serviciul și câștigă un punct!
3-0:
Zhao n-are nicio șansă astăzi! Sorana a câștigat din nou fără să piardă vreun punct pe propriul serviciu.
2-0: BREAK SORANA!
Jucătoarea noastră e de neoprit și își continuă drumul spre câștigarea meciului.
1-0:
Sorana începe în forță și acest set și reușește pentru a treia oară în acest meci când câștigă un game la 0.
A început setul 2 cu Sorana la serviciu!

6-2: GAME, SET SORANA CÎRSTEA!
5-2:
Sorana e la un pas să încheie primul set cu Zhao!
4-2: BREAK SORANA!
Jucătoarea noastră își mărește din nou diferența!
3-2:
Un nou game alb pentru Sorana!
2-2:
Zhao egalează după mai multe greșeli în lanț ale Soranei.
2-1: BREAK Zhao!
Jucătoarea din Canada își recuperează break-ul pierdut, după o greșeală neforțată a Soranei.
Jucătoarea noastră pare să nu aibă vreo problemă astăzi!
1-0:
Sorana a reușit un game alb pe propriul serviciu!
A început meciul! Sorana Cîrstea servește prima!
Jucătoarele au ieșit la încălzire!

Știrea inițială

Primul meci al zilei e cel dintre Sorana Cîrstea și Carol Zhao (138 WTA), de la ora 12:45 urmat de partida dintre Irina Begu și Bianca Andreescu.